Host Radiožurnálu12. září  2015 v 10:05  

České novinářky se vrátily ze Sýrie: Tady je náš domov! Tady zůstaneme! říkají lidé v Kobani

Syřané milují svoji zemi - Foto: Lenka Klicperová

Syřané milují svoji zemiFoto: Lenka Klicperová

Největším přáním syrských uprchlíků je vrátit se zpátky domů, shodují se české novinářky, dokumentaristky a fotografky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová. Společně navštívily válečné oblasti v Sýrii, v rozstřílené Kobani potkaly lidi, ze kterých číší obrovská síla a kteří se rozhodli město znovu vybudovat.

Obě novinářky mají zkušenost z cest po Srí Lance, Haiti, Afghánistánu nebo Africe, návštěva Kobani ale pro ně byla trochu jiná než ostatní místa. „Projíždíte městem, kde nefunguje voda ani elektřina, ale z trosek a ruin vylézají lidé, kteří nejsou zlomení a zoufalí, jak to člověk vidí po zemětřesení nebo tsunami,“ vysvětluje Markéta. 

 

Rozhovor s novinářkami Lenkou Klicperovou a Markétou Kutilovou, které se vrátily ze Sýrie, o tom, jak žijí lidé v rozstříleném městě Kobani a také o tom, jak se dostaly do ženského tábora kurdských bojovnic. Moderuje Patricie Strouhalová.

Vložit na svůj web

V Kobani probíhaly tvrdé boje, město je rozstřílené a budovy nesou stopy po kulkách. „Projíždíte městem duchů,“ popisuje své dojmy z města Lenka. Navštívily také uprchlické tábory nedaleko města, kde nikdo neví, jak přečká tuhou zimu, a co se týče Kobani, tak mnoho domů tam nemá ani obvodové zdi.  

Čtěte také: Fotoreportér Jan Šibík: Chci se věnovat tématu uprchlíků. Irituje mě nesnášenlivost Čechů

Ale přesto Syřané stále milují svou zemi, obzvláště Kurdové – ti jsou velice hrdí a mají svou půdu rádi. Například Kobani je město obklopené sady a políčky, na kterých lidé pěstují pistácie, ovoce a olivy, což jim přináší obživu. 

Obyvatele města Kobani čeká tuhá zima - Foto: Lenka Klicperová

Obyvatele města Kobani čeká tuhá zimaFoto: Lenka Klicperová

„Nechtějí se toho vzdát. Říkají: Tady je náš domov, tady jsme se narodili a tady si to znovu vybudujeme. Dokonce jsme slyšely, že si to tam chtějí vybudovat stejné jako v Evropě, aby lidé neodcházeli,“ dodává Markéta.  

Příběhy, které dojímaly k slzám 

Proč se novinářky chtěly vydat právě do rozstříleného města? Lenku fascinovala válečná zkáza a také to, jak se s tím město začne vyrovnávat. „Tohle dneska nikde jinde než v Sýrii neuvidíte,“ přibližuje. 

A pro Markétu bylo zase nezapomenutelné setkání s maminkou tří dětí, jedno z nich pojmenovala po jejím muži, který padnul v boji. „Ukazovala nám svatební fotky a plakala, to jsou okamžiky, kdy se člověk musí rozbrečet také,“ vzpomíná. 

Čtěte také: Petr Vavrouška se vydal s uprchlíky balkánskou cestou. Rozbrečel jsem se, přiznává

Lenku také dojímaly příběhy starých lidí, kteří se vrací do rozbitých domovů bez peněz a bez sil, aby je vlastníma rukama znova postavili. „Mladí lidé mají alespoň nějako naději, ale pro ty staré už toho moc nezbývá,“ říká. Obě novinářky nyní chtějí uspořádat sbírku SOS Kobani a pomoci alespoň postavit školu nebo nakoupit vybavení.  

Největší mýty o uprchlících 

Islámský stát má stále velkou podporu obyvatelstva na uzemí, které ovládá, říká Lenka Klicperová - Foto: Šárka Ševčíková

Islámský stát má stále velkou podporu obyvatelstva na uzemí, které ovládá, říká Lenka KlicperováFoto: Šárka Ševčíková

„Každý uprchlík je islamista – islamista nerovná se muslim. To je první věc, která mne vždy nadzvedne ze židle,“ vyjmenovává Lenka největší mýtus o uprchlících. A Markéta se přidává: „Obrovský mýtus také je, že všichni chtějí do Evropy, což je nesmysl. Jejich největším přáním je vrátit se zpátky domů do Sýrie.“ 

Své domovy v Sýrii už opustila skoro polovina obyvatel – někteří odchází do Turecka, Libanonu nebo do Evropy. Ale kolik z nich se vrátí zpět? Podle Lenky záleží na tom, jak dlouho bude trvat konflikt v Iráku a Sýrii. 

Pokud se nenajde řešení v nejbližší době, tak podle ní hrozí, že lidé se v Evropě stabilizují, najdou si práci, naučí se jazyk, a pokud se jim tam narodí děti, tak se nebudou chtít vracet. „Ale pokud se konflikt vyřeší v rámci dvou nebo tří let, tak se spousta lidí bude chtít vrátit,“ dodává.  

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Město je rozstřílené - Foto: Lenka Klicperová

Autor:  Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace