Host Radiožurnálu28. září  2017 v 09:05  

Českou státnost utvářeli všichni lidé ochotní za svobodu obětovat život, říká Mikuláš Kroupa

Mikuláš Kroupa - Foto: Jan Bartoněk

Mikuláš KroupaFoto: Jan Bartoněk

Mikuláš Kroupa je duchovním otcem projektu Paměť národa, v jehož rámci dokumentaristé zaznamenávají osudy pamětníků klíčových okamžiků minulého století. „Českou státnost spoluvytvářeli lidé, kteří byli ochotni za svobodu národa obětovat život. Byli připraveni hájit svobodu vlastní, svobodu svých blízkých a zároveň pilíře této společnosti,“ říká ředitel a zakladatel společnosti Post Bellum.

Jako národ máme soucit, který se váže podle Kroupy k masarykovskému humanismu, jež byl postaven na křesťanském axiomu: Miluj bližního svého. „Láska k lidem kolem nás se má projevovat prací pro druhé. Je tu spousta lidí, kteří se o něco snaží, přináší do veřejného prostoru spoustu podnětů,“ říká. 

„Ti kteří přežili nám vypráví. Ti, kteří v 50. letech rubali uran v komunistických lágrech, kteří bojovali na frontách 2. světové války, sedm parašutistů z kostela Cyrila a Metoděje.“
dokumentarista Mikuláš Kroupa

Každý příběh dvacátého století je pro Kroupu jedno velké dobrodružství. „S přáteli a kolegy ty příběhy zkoumáme, objevujeme z různých archivů události, které společnost nezná.“ 

Seznam lidí, které by chtěl v rámci projektu Příběhy 20. století zpracovat, jde do tisíců. „Máme na ně kontakty, známe jména. I těch pět tisíc lidí, které jsme vyzpovídali není přesné číslo. Denně natáčíme více než dva pamětníky.” 

Možnosti Paměti národa jsou omezené i finančně, Post Bellum je financováno především ze soukromých darů.

Jaké budou Příběhy 21. století? „O nenaplněné naději, o tom, jak se zotročený národ snažil naučit žít svobodně. O lidech, kteří o něco usilovali a bohužel se jim to nepovedlo,“ zamýšlí se Kroupa. 

Autor:  Lucie Výborná  (lvb)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace