Host Radiožurnálu29. září  2014 v 10:05  

Cesta nahoru je očistec, říká Oldřich Štos, který se slanil do rekordní hloubky ve Vraní jeskyni

2 kilometry a 170 metrů - do takové hloubky se slanil speleolog Oldřich Štos - Foto: Prokop Havel

2 kilometry a 170 metrů - do takové hloubky se slanil speleolog Oldřich ŠtosFoto: Prokop Havel

„Vstupujete do nových prostor, kde nestála lidská noha, a vy nevíte, jak jsou chodby dlouhé a co váš čeká,“ popisuje jeskyňář Oldřich Štos důvody, proč ho expedice hluboko pod zemí lákají. Se svým týmem se slanil do světově rekordní hloubky dva kilometry a 170 metrů v jeskynním komplexu v Abcházii. „Trvá vám 14 dní, než se dostanete zpět nahoru,“ popisuje v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.

„Cestou dolů na nejnižší bod vás čeká mnoho úskalí, na etapy se podávají naplněné vaky, v hloubce 1600 metrů musíte překonat 80 metrů dlouhý úsek široký jako popelnice,“ popisuje sestup do abcházského komplexu. „Cesta zpátky je jako očistec,“ říká s tím, že pobyt ve Vraní jeskyni trvá celkem 14 dní. 

Čtěte také:  Jak se plave v úzkých jeskyních? Odpovídá Daniel Hutňan, objevitel čtvrté nejdelší jeskyně na světě

A co dělá takový jeskyňář, když se zasekne? „Potřebujete zklidnit hlavu, vylučovací metodou eliminujete, abyste neudělali chybu, a pak se z toho musíte dostat,“ vysvětluje s tím, že pro sestup do Vraní jeskyně je potřeba nezměrné množství materiálu. „Podobně jako v Himalájích se dělají tábory, ale v podzemí,“ dodává. 

V jeskyni Voronija (Vraní jeskyně) je zmapovaných 30 km - Foto:  BP34Itang, licence GNU Free Documentation License, verze 1.2

V jeskyni Voronija (Vraní jeskyně) je zmapovaných 30 kmFoto:  BP34Itang, licence GNU Free Documentation License, verze 1.2

Výsledky, které jeskyňáři přináší, jsou nedílnou součástí dalších bádání geologů a hydrologů. „Zmapuje se celá oblast, což má vliv na další aktivitu v daném regionu,“ podotýká. 

Jak si jeskyňáři značí cestu zpět? Co vše musí mít s sebou jeskyňář při slaňování? A jak se správně zachovat v rizikových situacích? I to jste se mohli dozvědět v Hostu Radiožurnálu mezi 10. a 11. hodinou. 

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace