Chceme dát rodičům diabetických dětí možnost zasáhnout do jejich nemoci, říkají autoři oceněného glukometru X.GLU

Tomáš Pikous, Barbora Suchanová a Marek Novák (zleva) - Foto: Luboš Vedral

Tomáš Pikous, Barbora Suchanová a Marek Novák (zleva)Foto: Luboš Vedral

Cukrovkou na Zemi trpí 415 milionů lidí a podle odhadů bude číslo nadále růst. Usnadnit život pacientům by měl vynález chytrého glukometru X.GLU, nástroje na měření hladiny cukru v krvi, který vypadá jako kreditní karta a dá se připojit k telefonu. Za novinkou stojí tři čeští studenti ČVUT, kteří v mezinárodní soutěži Imagine Cup porazili 54 týmů z celého světa a vyhráli 250 tisíc dolarů.

„Původní idea vznikla na konci roku 2015, kdy jsem se poznal s Tomášem a Bárou v medialabu ČVUT. Každý jsme se věnovali různým výzkumným nápadům,“ přibližuje Marek Novák, student programu Elektronika a komunikace na ČVUT. 

Bára a Tomáš studují na Fakultě elektrotechnické program Otevřená informatika, takže Marek se orientuje na hardware, Bára s Tomášem na software. „Zkombinovali jsme naše know-how, naše zkušenosti, až vzniklo řešení pro diabetické děti,“ dodává Marek. 

Cena, kterou za vynález získali v soutěži Imagine Cup, sestává z několika dílčích částí – finanční odměny, peněz na nákup serverů a cloudových služeb nebo placeného výletu na konferenci Microsoftu. „Pro rozjezd samotného projektu vnímám jako nejpodstatnější cloudové služby,“ vysvětluje Tomáš. 

Klíčem k udržení stavu dítěte při diabetu je důležité mít disciplínu a pozitivní motivaci, aby se pravidelně měřilo. „To jsme se snažili v mobilní aplikaci zahrnout,“ přibližuje Bára s tím, že dítě je odměňováno body. 

Bezbateriový glukometr by mohli pacienti dostat už příští rok - Foto:  FEL ČVUT

Bezbateriový glukometr by mohli pacienti dostat už příští rokFoto:  FEL ČVUT

V rámci projektu navštívili diabetický kemp, který je specializovaný na to, jak naučit děti potýkat se s nemocí. Všem dětem se jejich návrh líbil, stejně tak vzhled i formát samotného glukometru. 

Ten je stejně velký jako kreditní karta a využívá technologii jednorázových měřících proužků, které dnes diabetici využívají pro měření koncentrace glukózy v krvi. 

„Snažíme se posunout vnímání diabetu i směrem k rodičům diabetických dětí. Dnes je to na lékaři, který se o dítě stará, my chceme posunout péči směrem k rodičům, dát jim možnost v reálním čase zasáhnout do nemoci dítěte,“ vysvětluje Marek. 

Autor:  Lucie Výborná  (lvb), Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace