Host Radiožurnálu25. května  2017 v 10:03  

Chtějí zemřít pro džihád. Kdo jsou mladí Evropané, kteří odcházejí bojovat za Islámský stát?

Kdo jsou džihádisté? - Foto: Fotobanka Profimedia

Kdo jsou džihádisté?Foto: Fotobanka Profimedia

Je jim kolem dvaceti let, vyrůstali v prosperujícím evropském státě a odcházejí, aby mohli bojovat za Islámský stát. Kdo jsou mladí Evropané, kteří zasvětili svůj život džihádu? Jednotná charakteristika neexistuje, shodují se novináři Ondřej Kundra a Tomáš Lindner.

„Například ve Francii je mezi nimi velký poměr mladíků, kteří pocházejí z předměstí velkých měst, naopak ve Velké Británii je mnohem víc extremistů, kteří byli dobře začleněni do společnosti a měli dobré vyhlídky i vzdělání. V Rakousku zase evidujeme hodně radikálů čečenského původu,” popisují. 

Kapitolou samou pro sebe je Německo. Tam je prý možné vytipovat konkrétní ohniska radikalizace, v jejichž centru se vždy nachází výrazná charismatická figura, která dokáže strhnout řadu dalších.  

„Z takových míst pak odcházejí celé party mladíků. Většinou jde o lidi, kteří se jen poflakovali na ulici, neměli žádné vzdělání - nedokázali jsme jim ukázat, že má smysl v naší společnosti žít. A bohužel to dokázala druhá strana,” dodávají novináři. 

Odcházejí nejen muslimové 

Ondřej Kundra a Tomáš Lindner jsou autory knihy Můj syn terorista. Pátrají v ní po kořenech džihádismu v Evropě a líčí příběhy Evropanů, kteří odešli bojovat za Islámský stát.

Ze statistik vyplývá poměrně zajímavý a málo známý fakt. Zatímco obecné mínění je přesvědčené o opaku, velkou část zradikalizovaných mladých lidí tvoří děti z nemuslimských rodin. „Data oscilují mezi pěti až dvaceti procenty,” upozorňují Ondřej Kundra a Tomáš Lindner. 

Ondřej Kundra a Tomáš Lindner - Foto: Luboš Vedral

Ondřej Kundra a Tomáš LindnerFoto: Luboš Vedral

Konkrétní rodinné tragédie se, pokud o konvertity a rodilé muslimy, ale zas až tak neliší. „Často vidíte mladíka, který byl až do puberty úplně normální, pak se ale dostal do okruhu verbířů nebo se po internetu nechat zradikalizovat konspiračními teoriemi.” 

Pozitivní trend, nebo špatná zpráva? 

V posledních dvou letech počet Evropanů, kteří odcházejí bojovat za Islámský stát, spíše klesá. A roli v tom prý hrají úspěchy západního světa na bitevním poli.  

„Tím, jak mezinárodní koalice osvobozuje a bombarduje území Islámského státu, je stále komplikovanější tam odejít. I Islámský stát dnes spíše doporučuje mladým Evropanům, aby spíše zůstali v Evropě a své činy páchali tady,” upozorňují novináři. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace