Chudoba, stres a samota? Psycholožka radí, jak si poradit se sólo rodičovstvím

Eliška Kodyšová poradila sólo rodičům - Foto: Šárka Ševčíková

Eliška Kodyšová poradila sólo rodičůmFoto: Šárka Ševčíková

Rozejít se, nebo raději zůstat ve vztahu? To je dilema, které řeší snad všichni, kteří se kdy ocitli v nefunkčním vztahu. Když do hry vstupují děti, situace se začíná komplikovat. Jenže, jak připomíná psycholožka Eliška Kodyšová, děti často vnímají víc, než si myslíme.

„Pokud vztah dlouhodobě nefunguje, děti vnímají konflikt mezi rodiči, je lepší vztah ukončit,“ soudí Eliška Kodyšová. Nastávající sólo rodiče si však často neuvědomují, že se budou muset poprat s náročnou situací i materiálními problémy. 

 

Rozhovor s psycholožkou Eliškou Kodyšovou o sólo rodičovství a o tom, jak tuto roli zvládnout. Moderuje Lucie Výborná.

Vložit na svůj web

„Stát samoživitelům nepomáhá,“ upozorňuje Eliška Kodyšová v té souvislosti. Dávky určené přímo pro ně byly zrušeny kvůli obavě z jejich zneužívání. „Existují samozřejmě příspěvky na bydlení a dávky hmotné nouze, ale riziko chudoby je u samoživitelek a samoživitelů ve srovnání s úplnou rodinou trojnásobné,“ dodává. 

Čtěte také: Rodiče, nevychovávejte své děti! vyzývá Katka Králová, specialistka na výchovu dětí metodou nevýchovy

Co radí sólo rodičům?
1. Nebuďte v tom sami. Je dobré mít okolo sebe lidi, které můžete oslovit, když třeba onemocníte a kdo vám dítě pohlídá nebo dojde na nákup.
2. Starejte se o sebe. Když na tom budete špatně, nepomůžete sobě ani dítěti.
3. Ideální je, pokud funguje vztah s biologickým rodičem. Když se lidé rozcházejí, konflikt často eskaluje a lidé na sebe házejí špínu před děti i před úřady.
4. Najděte strýčka, tetu nebo babičku. Funguje, pokud dítě vidí jiné vzorce chování. A nemusí nutně jít o člověka druhého pohlaví.

Další problém může nastat v případě, že se sólo rodič nemůže spolehnout na pomoc širší rodiny. Možnosti tu však jsou. „Můžou vám pomoci rodiče spolužáka z mateřské školy nebo třeba sousedi – to jsou možnosti, které nevyužíváme,“ radí Eliška Kodyšová. 

Česko je podle ní zemí s největším zapojením prarodičů do péče o děti. „Odtahujeme se od lidí, kteří nejsou příbuzní, nechceme žádat o pomoc cizí,“ vysvětluje psycholožka. Přitom navázání vztahu například se sousedy není tak složité. „Když třeba oslovíme starší sousedku, že jí s něčím pomůžeme, může jít o první krok k zapojení,“ popisuje. 

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace