David Drahonínský, lukostřelec-paralympik

David Drahonínský porovnal podmínky, v nichž žijí handicapovaní u nás a v cizině - Foto: Alžběta Švarcová

David Drahonínský porovnal podmínky, v nichž žijí handicapovaní u nás a v ciziněFoto: Alžběta Švarcová

Když chce člověk něco změnit, musí zvednout zadek a jít pro to něco udělat. I to říká David Drahonínský, vynikající lukostřelec, který se právě chystá na letošní paralympiádu v Londýně, kde chce obhájit zlato z Pekingu. „Kupříkladu na akci Praha bezbariérová se minulé úterý sešlo maximálně 30 vozíčkářů. Zbylých dejme tomu 90 procent vozíčkářů, kteří v Praze žijí, buď bylo v práci, nebo zkrátka jen sedí doma a fňukají nad tím, co všechno by se mohlo zlepšit,“ neskrývá svůj postoj v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Jako náměsíčný v 16 letech vypadl ze třetího patra a vážně si poranil míchu. Smířit se s tím, že nemůže dělat taekwondo, hrát hokejbal nebo se honit za míčem s kopačkami, podle něj nejde. „Našel jsem si však postupem času jiné věci v životě, jimiž naplním 24 hodin denně. Nemusím tak přemýšlet o tom, že jsem David s handicapem a že takových, jako jsem já, je na světě menšina,“ vysvětluje. 

Studoval v cizině, v zahraničí byl dokonce i na praxi. Může tak snadno porovnávat, jaký postoj má většinová společnost k handicapovaným u nás a jaký za hranicemi. Jeho odpověď může být pro mnohé překvapivá. „Určitě by ode mě mnoho vozíčkářů rádo slyšelo, že jsme na tom špatně a že na západ od našich hranic se mají handicapovaní strašně dobře – ale vyvedu je z omylu. Tak to není,“ říká. 

David Drahonínský a Lucie Výborná během rozhovoru - Foto: Alžběta Švarcová

David Drahonínský a Lucie Výborná během rozhovoruFoto: Alžběta Švarcová

Vše je podle něj závislé především na tom, co všechno je člověk sám ochoten udělat. „Život, ať už s handicapem, nebo bez handicapu, si může člověk kočírovat sám. Jaké si to udělá, takové to bude,“ je David Drahonínský přesvědčen. 

On sám toho už v životě dokázal celou řadu. Mezi jeho největší úspěchy patří lukostřelecké zlato z paralympiády v Pekingu – a David Drahonínský doufá, že už za pár dnů se k němu další cenný kov, tentokrát z Londýna, přidá. Jak se vlastně na paralympiádu v Londýně připravuje? Jak prožívá okamžik těsně před tím, než vypustí šíp k jeho cíli? A jak důležitá v životě je – nejen pro lukostřelce – koncentrace? 

Záznam celého rozhovoru s Davidem Drahonínským a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.  

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace