Donald Trump? Chaos, narcismus a psychopatické sklony. Skandální kniha odhaluje zákulisí Bílého domu

Kryštof Kozák - Foto: Luboš Vedral

Kryštof KozákFoto: Luboš Vedral

V týmu amerického prezidenta panuje chaos, sám Donald Trump prý navíc není dostatečně zdráv na to, aby vedl zemi. Alespoň to tvrdí skandální kniha novináře Michaela Wolffa, která otřásla Spojenými státy. „I kdyby byla jen polovina pravda, šlo by o znepokojivý obraz toho, co se v Bílém domě děje,” soudí amerikanista Kryštof Kozák v rozhovoru s Lucií Výbornou.

„Spousta šéfů největších firem má podobně psychopatické rysy jako Donald Trump. Vyhrocený narcismus je také v americké společnosti poměrně normální. Co je ale problém, je Trumpovo působení v zahraniční politice,” shrnuje Kozák. 

Kniha Fire and Fury vznikla na základě rozhovorů přímo s lidmi z Bílého domu. Unikátní kousek se novináři Michaelu Wolffovi povedl i díky chaosu, který v Bílém domě zavládl poté, co byl Donald Trump zvolen. „Kniha zobrazuje atmosféru imperiálního dvora, kde je jasné, které skupiny soupeří o vliv. Na pozadí přitom neustále vidíme chaotickou osobnost Donalda Trumpa,” říká Kryštof Kozák. 

Donald Trump se vydání knihy snažil zabránit. Neúspěšně. Na dílo se stály fronty, vydavatel dokonce musel přidat další výtisky. „Lidé se snaží lépe pochopit, co se v jejich zemi děje, z knihy tak je marketingový trhák.” 

Ze čtyř procent pravda 

Michael Wolff, autor kontroverzní knihy o Trumpovi - Foto: Grace Villamil,  Financial Times,  CC BY 2.0

Michael Wolff, autor kontroverzní knihy o TrumpoviFoto: Grace Villamil, Financial Times, CC BY 2.0

Donald Trump dnes rozděluje americkou společnost. Zatímco jedni jsou z jeho prvního roku v úřadu upřímně zděšeni, jiným nevadí ani to, že si jejich prezident příliš nerozumí s pravdou. Například podle renomovaného serveru PolitiFact, který pravidelně zveřeňuje statistiku prezidentových lží, říká prezident Donald Trump pouze ze čtyř procent pravdu, z dvanácti procent částečnou pravdu - a zbytek už jsou jen lži. 

Jak Kryštof Kozák vysvětluje, Donald Trump žije ve vlastním světě. „Je přesvědčen o své pravdě, zpětně si tak upravuje minulost, aby mu ladila se současností,” popisuje amerikanista. „V současnsoti je navíc světově proslulý tím, jak útočí na novináře, tím řeší problémy.” 

Autor:  Lucie Výborná  (lvb), Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace