Host Radiožurnálu19. září  2017 v 10:11  

Doufám, že inspiruju budoucí nositele Nobelovy ceny, říká popularizátor vědy Michael Londesborough

Michael Londesborough - Foto: Luboš Vedral

Michael LondesboroughFoto: Luboš Vedral

Když v roce 2002 přijížděl do Česka, byl prý jen mladým vědcem zamilovaným do boranů - sloučenin boru s vodíkem. Dnes je Michael Londesborough nejen úspěšným chemikem, ale i nadšeným popularizátorem vědy, kteří věří, že Komenského „škola hrou” stále platí.

Na přednášky vědce Michaela Faradaye chodilo v 19. století víc lidí než na operu. Pak si ale lidé najednou začali myslet, že vědě nikdy nemůžou dostatečně porozumět. A tak ji začali ignorovat. 

Popularizátor vědy a inovátor Michael Londesborough se to dnes snaží napravit. Prostřednictvím svých přednášek a show už několik let přibližuje vědu školákům a studentům.  

„Považuji za povinnost o vědě mluvit, aby bylo pochopení vědy ve společnosti vyšší. Chci, aby mladší generace získaly inspiraci, aby samy začaly něco dělat,” vysvětluje v rozhovoru s Lucií Výbornou. „Doufám, že za mnou jednou přijde nositel nebo nositelka Nobelovy ceny a řekne, že začínal na mých přednáškách.” 

Na svých vystoupeních pro děti se zaměřuje především na elektromagnetismus a jeho sílu. „Jdu na to prostřednictvím provádění konkrétních chemických reakcí, například jednoduché syntézy vody. Smíchám vodík s kyslíkem a za velké exploze vznikne voda,” popisuje. „Není to nebezpečné, ale velmi efektivní.” 

V Česku tento britský chemik žije už od roku 2002. „Když jsem přijížděl, věděl jsem jen to, že je Praha krásná, ale neměl jsem žádné předsudky. Přijel jsem s otevřenýma očima a bylo to krásné,” vzpomíná. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace