Host Radiožurnálu23. března  2016 v 10:05  

EXKLUZIVNĚ: Jiří František Potužník ukázal medaili z výstavy EXPO 2015. Jsme země s potenciálem, tvrdí

Jiří František Potužník ukazuje Lucii Výborné bronzovou medaili za architekturu pavilonu na EXPO 2015 - Foto: Šárka Ševčíková

Jiří František Potužník ukazuje Lucii Výborné bronzovou medaili za architekturu pavilonu na EXPO 2015Foto: Šárka Ševčíková

Bronzová medaile má podobu skleněného talíře. Jako skleněný talíř vypadá ocenění architektury českého pavilonu na EXPO 2015. Ve studiu Radiožurnálu cenu exkluzivně ukázal Jiří František Potužník, generální ředitel české účasti na světové výstavě.

EXPO sice skončilo, ale práce realizačního týmu ještě ne. „Končím ke konci března. Museli jsme vrátit pozemek, vypořádat administrativu a kontrolu hospodářství,“ popisuje Jiří František Potužník v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou. „Doufám, že mě vláda odvolá a pak skončím,“ tvrdí. 

Medaile ho trochu překvapila. Brouzdaliště před českým pavilonem sice lákalo kolemjdoucí během parného italského léta, ale nečekal, že stavba bude hodnocena po architektonické stránce. „Nakonec střízlivá elegance zvítězila v očích odborných hodnotitelů a komise usoudila, že si náš pavilon toto ocenění zaslouží,“ popisuje. 

 

Rozhovor s Jiřím Františkem Potužníkem, generálním ředitelem české účasti na světové výstavě EXPO. Moderuje Lucie Výborná.

Vložit na svůj web

Do Milána, kde se EXPO 2015 konalo, odjížděl Jiří František Potužník jako vlastenec. „Máme fantastickou přírodu, čtyři roční období, můžeme si dělat, co chceme a vždycky jsme fungovali jako exportéři humanistických hodnot,“ domnívá se. Během světové výstavy se z něj stal vlastenec ještě větší. „Jsme země s neuvěřitelným potenciálem. Jen tomu potenciálu dát možnost,“ dodává. 

Čtěte také: Socha ptáka a Laboratoř ticha. Podívejte se, jak vypadá český pavilon na EXPO 2015

Měřítkem úspěchu na světové výstavě je nejen návštěvnost, ale také třeba finanční náročnost expozice a výsledek, který přinesla. „Byli jsme také vyhlášeni jako nejpohodovější pavilon se třetí nejlepší kuchyní,“ připomíná ještě Jiří František Potužník. 

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace