Haškolog Radko Pytlík: Hrušínského Švejk? Grotesku nelze hrát, grotesku je třeba prožívat

30. duben 2013

„Švejk, to je syntéza Haškovy snahy vytvořit typ, který by karikoval dobu – pomocí mystifikace a grotesky,“ shrnuje Radko Pytlík, literární historik, který sice nemá rád označení haškolog, přesto se mu ho jako velkému znalci díla Jaroslava Haška často dostává. O nejznámějším díle známého spisovatele, anarchisty a milovníka zlatavého moku tvrdí: „Švejk je fantastická groteska, která má filozofický smysl.“

Co se to tenkrát v hostinci u České koruny v Lipnici vlastně přesně odehrálo, nikdo neví. Nebo to snad bylo v Praze? Těžko říct. Jisté však je, že Jaroslav Hašek jednoho dne přišel domů, nechal si připravit papír a napsal několik prvních povídek. A co bylo na konci, ví – a umí citovat – snad každý Čech.

„Já jsem nevinnej, já jsem nevinnej,“ opakoval zježený muž. „Kristus Pán byl taky nevinnej,“ řekl Švejk, „a taky ho ukřižovali. Nikde nikdy nikomu na nějakým nevinným člověku nezáleželo.“

Nejvýznamnější Haškovo dílo dnes mají lidé spojeno s ilustracemi Josefa Lady, ti starší možná i s hlasem Jana Wericha. A zřejmě všichni si dobrého vojáka vizualizujeme jako Rudolfa Hrušínského ze snímku, který vznikl v roce 1956 v režii Karla Steklého.

Je však Hrušínského Švejk i Haškovým Švejkem? „Nikdy zřejmě nepochopíme, jak si Hašek Švejka vlastně představoval,“ uvažuje Radko Pytlík. „Rudolf Hrušínský byl obrovsky talentovaný herec, který však vyzrál poněkud později. V době, kdy Švejka hrál, na to ještě byl dost mladý a příliš podléhal směrnicím režiséra.“

Jaroslav Hašek: Data, fakta, dokumenty z pera Radka Pytlíka

Hrát grotesku není možné. Grotesku je třeba prožívat. I to v souvislosti s Hrušínského Švejkem tvrdí Radko Pytlík.

A v rozhovoru s Petrem Králem otevřel řadu dalších zajímavých témat. Tak například: v čem nejvíce tkví úspěch Osudů dobrého vojáka Švejka, románu přeloženého do 58 jazyků? Jaké největší mýty panují o životě Jaroslava Haška, který se narodil přesně před 130 lety? A která z jeho děl jsou neprávem opomíjena?

autor: als
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.