Host Radiožurnálu24. září  2015 v 10:05  

Hoaxy můžou sloužit jako výtah k moci. Podívejme se na pana Konvičku, tvrdí zakladatelé webu Manipulátoři.cz

Petr Nutil ve studiu Radiožurnálu - Foto: Šárka Ševčíková

Petr Nutil ve studiu RadiožurnáluFoto: Šárka Ševčíková

Pokud pracujete v médiích, můžete docela snadno pozorovat cestu holé zprávy od jejího prvního zveřejnění po vyšperkování různými zpravodajskými servery. I proto založili novináři Petr Nutil a Ondřej Fér web Manipulátoři.cz.

„Původně jsme chtěli udělat studii toho, jak se dělají zprávy,“ vysvětlují. Nakonec se z portálu Manipulátoři.cz stal portál věnující se lživým i pravdivým zprávám a oba tvůrci webu varují před nebezpečím: „Z tragických zpráv se stávají šokující články, které vyvolávají nenávist.“ 

 

Rozhovor s novináři Petrem Nutilem a Ondřejem Férem, zakladateli portálu Manipulátoři.cz, o hoaxech a poplašných zprávách, i o tom, jak lze na hoaxech vybudovat politickou kariéru a jak si lživé zprávy ověřit. Moderuje Lucie Výborná.

Vložit na svůj web

A tak oba varují před takzvanými hoaxy, lživými zprávami, které mají ambici tvářit se jako pravé. Přitom první motivací k vytvoření hoaxu může být pocit, že jde o legraci. V tomto případě hraje roli lidská tvořivost. „Třeba jako hoax o podřezávání zvířat uprchlíky na jihu Česka. Za touto zprávou stojí konkrétní člověk, který čelí vyšetřování,“ upozorňují. 

Za hoaxy může stát také propaganda. V českém internetu se podle jejich slov vyskytuje spousta propagandistických webů. Ondřej Fér a Petr Nutil shodně zmiňují například Aeronet, který vypouští poplašné zprávy. „Tyhle weby jsou pak nekriticky přijímány v internetovém prostoru,“ varují. Hoax navíc podle nich může sloužit jako výtah k moci. „Podívejme se na pana Konvičku,“ upozorňují. 

Čtěte také: NÁVOD: Jak ověřit pravost nebo aktuálnost fotky, kterou někdo sdílí na internetu?

Ondřej Fér byl spolu s Petrem Nutilem hostem Radiožurnálu - Foto: Šárka Ševčíková

Ondřej Fér byl spolu s Petrem Nutilem hostem RadiožurnáluFoto: Šárka Ševčíková

Hoax není jen neškodná legrace, shodují se hosté Radiožurnálu a moderátorky Lucie Výborné: „Jeho sdílením se můžete dostat do konfliktu se zákonem. A pak je tu také riziko, že ze sebe člověk udělá blbce.“ Návod na ověřování je tedy podle nich jasný: „Zapojte rozum. S fakty si každý může nakládat, jak chce, ale interpretace je na vás.“ 

Zajímá vás víc? Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.  

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace