Hraběnka Mathilda Nostitzová pomáhá přes 20 let nevidomým: V Čechách vždy byla velkorysost

Haběnka Mathilda Nositzová byla hostem moderátorky Lucie Výborné - Foto: Prokop Havel

Haběnka Mathilda Nositzová byla hostem moderátorky Lucie VýbornéFoto: Prokop Havel

V roce 1948 musela s celou rodinou odcestovat ze země, tehdy jí bylo 12 let. Vrátila se v roce 1990, začala chodit mezi lidi a znovu se učit česky. „Byla jsem štíhlá, hezká a chodila na pivo a guláš,“ vzpomíná hraběnka Mathilda Nostitzová, patronka nadačního fondu Mathilda, který se věnuje výcviku slepeckých psů a práci pro nevidomé.

Psi se stali součástí její domácnosti už během pobytu v Anglii, později se provdala za italského diplomata a cestovala s ním po světě – v Moskvě měla malého knírače, v Norsku se seznámila s jedním z nejlepších cvičitelů pro nevidomé, a později si pořídila černého labradora. 

 

Rozhovor s hraběnkou Mathildou Nostitzovou, patronkou Nadačního fondu Mathilda, o práci pro nevidomé a také o tom, na které své šlechtické předky je nejvíce pyšná. Moderuje Lucie Výborná.

Vložit na svůj web

Myšlenka Nadačního fondu Mathilda vznikla po setkání s houslistou Josefem Sukem a violoncellistkou Michaelou Fukačovou, kteří organizovali koncert pro nevidomé. „Začali jsme dělat koncerty ve Španělském sále, vždy koncertovali jeden nebo dva čeští nevidomí hudebníci a jeden ze zahraničí,“ vzpomíná. 

Nadace pořádá každoročně charitativní koncert pro nevidomé, tentokrát se Koncert pro Mathildu bude konat 5. dubna ve Stavovském, tedy dříve Nosticově divadle. S paní hraběnkou do studia zavítal i ředitel Nadačního fondu Mathilda Luboš Krabka, oba dva se znají a spolupracují více než 25 let. „Vodící psy dáváme lidem nad 18 let, těm, o kterých víme, že jsou schopní se o psa postarat,“ přibližuje práci nadace. 

Čtěte také: Vodicí pes mi pomohl k samostatnosti, říká nevidomá fyzioterapeutka Jana Štrochová

Paní hraběnka se narodila na zámku v Plané, bohužel dva měsíce před začátkem restituce stát zámek prodal. „Je to úplně zničené. Nechápu, proč lidé v této zemi se raději podívají na nějakou ruinu, než aby to dali zpátky jedinému člověku, který by s tím něco dělal,“ podotýká. 

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace