Hranická propast může mít až několik kilometrů, pátráme dál, říká Michal Guba

Pátrání v hloubkách Hranické propasti nekončí, může mít až čtyři kilometry, říká Michal Guba - Foto: Luboš Vedral

Pátrání v hloubkách Hranické propasti nekončí, může mít až čtyři kilometry, říká Michal GubaFoto: Luboš Vedral

Před rokem získala Hranická propast jedno významné celosvětové prvenství. Oficiálně se stala nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyní na zeměkouli. Speleologové se dostali až do hloubky 404 metrů, a jak říká Michal Guba, jeden z tehdejšího týmu, ani zdaleka ještě není konec.

„Máme směr, kterým bychom měli pátrat dál, jistí si ale být nemůžeme,” upřesňuje v rozhovoru s Lucií Výbornou. „Podle výzkumů některých geologů a hydrogeologů by mohla jeskyně pokračovat až do hloubky čtyř kilometrů.” 

Pod Hranickým krasem se tak můžou nacházet impozantní, dosud neprouzkoumané hlubiny. Ovšem prozkoumat je? To není tak jednoduché. „Do takové hloubky se člověk nemůže potopit, v současnosti proto vyvíjíme robota s delším kabelem, který to udělá za nás,” říká Michal Guba. 

Od olovnice k robotům 

Historie průzkumů v Hranické propasti sahá až do začátku 20. století. Místní učitel Josef Václav Šindel tehdy z loďky opakovaně spouštěl olovnici a dospěl k tomu, že hloubka Hranické propasti je 36 metrů. 

Speleopotápěči ze skupiny Hranický kras - Foto: Lenka Kratochvílová

Speleopotápěči ze skupiny Hranický krasFoto: Lenka Kratochvílová

Až v 50. letech došlo k opakovanému měření, v 60. letech pak začal skutečný speleopotápěčský výzkum. A nutno říct, že velmi improvizovaný výzkum. 

„V roce 1961 si Bohuš Kopecký doma sestavil potápěčskou výstroj, ponořil se do šesti metrů do propasti - a přežil,” usmívá se Michal Guba. „Výstroj si vyrobil ze dvou obalů na staré plynové masky, do kterých vložil dvě duše z kopacích balonů. Do toho dýchal, byl to skutečně hrdinský výkon.” 

Dnešní speleopotápěči naštěstí disponují mnohem sofistikovanějším vybavením. I na to se Lucie Výborná svého hosta zeptala. 

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte ve videu přímo v tomto článku. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace