Hudba léčí duši, věří Ida Kelarová. Její projekt Čhavorenge spojuje romské děti s Českou filharmonií

Ida Kelarová na koncertním pódiu - Foto: Petr Kadlec

Ida Kelarová na koncertním pódiuFoto: Petr Kadlec

Den, kdy by si alespoň jednou nezazpívala, si prý neumí představit. „Kdybych nezpívala, umřela bych,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou sbormistryně a zpěvačka Ida Kelarová. „Náš vnitřní hlas je hodně napojený na nás samotné. A říká nám pravdu. Zpěv je obrovský lék na duši.“

A jak dodává, nejen na duši. I proto založila sbor Čhavorenge, jehož členy jsou romské děti jak z východního Slovenska, tak ze severních Čech. Ty dnes koncertují se samotnou Českou filharmonií. 

První myšlenka na založení romského souboru se v hlavě Idy Kelarové objevila už krátce po revoluci. K realizaci jejího snu ale ještě byla dlouhá cesta. „Patnáct let jsem byla ve světě, a když jsem se po revoluci vrátila, zemřel mi táta, Rom. Otevřelo se ve mně romství, a když jsem viděla, že tu s demokracií vylezl i hodně silný rasismus, bylo mi to líto,“ vzpomíná Ida Kelarová. 

Koncert v osadě Lenartov, Ida Kelarová se sborem Čhavorenge a Českou filharmonií - Foto: Petr Kadlec, Miret, z.s.

Koncert v osadě Lenartov, Ida Kelarová se sborem Čhavorenge a Českou filharmoniíFoto: Petr Kadlec, Miret, z.s.

V té době začala poprvé myslet na založení vlastního pěveckého sboru pro romské děti. Když pak ale, tenkrát ještě v Brně, vyhlásila první konkurz, čekala na malé zájemce o zpěv marně. „Kolem stálo asi 200 Romů zvědavých, co se bude vevnitř dít – a vevnitř se nic nedělo,“ směje se. 

Krásní lidé v osadách 

Dnes už ví, že malí romští zpěváci za ní sami nepřijdou. Potřebují mnohem silnější impuls. „Tenkrát mě navíc nikdo neznal. Všichni se báli a měli strach, myslím, že doba nebyla zralá,“ vysvětluje Ida Kelarová. 

Dnes už má její Čhavorenge skutečný zvuk. A do souboru, který vystupuje třeba i s Českou filharmonií, se jí děti často hlásí samy. 

Výzva je to přitom i pro samotné filharmoniky, kteří si spolu s Čhavorenge několikrát zahráli i přímo v romských osadách na východním Slovensku. „Byl to risk. Pro všechny. Ale dopadlo to dobře. Osadníci třeba vybudovali dřevěné záchody vyhrazené přímo filharmonikům,“ usmívá se sbormistryně a zpěvačka. „Filharmonici naopak pochopili, že i osadníci jsou jen lidé. A krásní lidé.“ 

Autor:  Lucie Výborná  (lvb), Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace