Iggy Pop byl tak trochu šílenec, vzpomíná světoznámý hudebník Ivan Král

Ivan Kral - Foto: Luboš Vedral

Ivan KralFoto: Luboš Vedral

Je jedním z mála českých umělců, který dosáhl na světovou slávu. Hrával s Patti Smith, Iggy Popem i kapelou Blondie, do typické „rokenrolové kultury” přitom nikdy zcela nezapadl. „Chození na mejdany mě nikdy příliš nezajímalo,” říká hudebník Ivan Král.

Na Iggyho Popa dodnes vzpomíná. A jeho vzpomínky jsou dost rozporuplné. „Pokud jde o drogy a alkohol, byl to šílenec. Vadilo mi i to, jak se choval k ženám, věřil jsem ale, že drogy ani alkohol nepotřebuje. Když byl střízlivý, bylo příjemné s ním být,” vzpomíná. 

Dnes je rád, že Iggy dokázal svá divoká léta v šoubyznysu přežít. „Moc mu držím palce. Je skvělé, že má management, který se o něj stará - že má konečně klid a může vydělat peníze,” říká na adresu současné Iggyho kariéry. 

Českým kapelám chybí anglické texty 

V šoubyznysu strávil téměř celý svůj život, a jak potvrzuje, hudební vkus se mu za tu dobu příliš nezměnil. „Vždy jsem měl rád klasickou hudbu a dodnes si ji rád poslechnu, když si chci odpočinout,” přiznává. „V poslední době jsem se zbláznil do Gustava Mahlera, poslouchat Stouny pořád dokola nejde.” 

Většinu skladeb, které kdy napsal, věnoval své partnerce Cindy. „Není pro mě ale problém napsat ani na vyžádání pro někoho jiného. Například David Koller a další kluci z Lucie ode mě chtěli něco tvrdšího, tak jsem jim to dal,” říká muž, který v roce 1994 vyprodukoval desku Černý kočky, mokrý žáby, kterou kritici považují za jedno z nejlepších alb 90. let. 

Proč se vlastně české kapely nedokážou prosadit venku? Nedostatkem talentu to prý určitě není. „Řadě z nich český trh stačí, u těch dalších platí, že je třeba psát texty v angličtině,” upozorňuje Ivan Král. „Vezměte si třeba Lenku Dusilovou, Ivu Bittovou nebo Čechomor, na světové turné by měly.” 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace