Ivan Pilný

Ivan Pilný - Foto: Alžběta Švarcová

Ivan PilnýFoto: Alžběta Švarcová

Pravidla úspěšného podnikání by se vešla na jediný korespondenční lístek. Alespoň to v rozhovoru s Lucií Výbornou tvrdí podnikatel, investor a manažer Ivan Pilný, známý kromě jiného i z televizního pořadu Den D. Pokud je to pravda, co by vlastně na takovém korespondenčním lístku mělo být napsáno?

Ve svůj podnikatelský projekt, ve svůj sen, musíte opravdu věřit. Tak zní podle Ivana Pilného základní pravidlo úspěšného podnikání. „Každý projekt je možné připodobnit k letadlu, které vylétne do vzduchu. Musí však mít i kolečka a podvozek, aby hladce přistálo na zemi,“ doplňuje. 

V podnikání se podle Ivana Pilného pohybujete v rámci definovaném třemi základními kruhy. První z nich je vymezen tím, čím se zabýváte vy sami, další symbolizuje vaši konkurenci a konečně třetí upřesňuje to, co vlastně chce zákazník, kterému chcete něco prodat. Uvědomit si to je podle úspěšného podnikatele a manažera základem úspěchu. 

Ivan Pilný přiblížil, v čem spočívají úskalí současného podnikání - Foto: Alžběta Švarcová

Ivan Pilný přiblížil, v čem spočívají úskalí současného podnikáníFoto: Alžběta Švarcová

„Často se stává, že za vámi přicházejí lidé s tím, že mají úžasný nápad, který nemá konkurenci. Ovšem smutnou pravdou často bývá, že jde zároveň o nápad, o nějž potenciální zákazníci vůbec nemají zájem,“ upozorňuje na možné – a časté – úskalí nových projektů Ivan Pilný. 

„Samozřejmě, řešením může být přesvědčit lidi, že vlastně potřebují to, co ve skutečnosti nepotřebují,“ doplňuje. „To si však můžete dovolit pouze ve chvíli, kdy máte hodně peněz. Máte-li jich málo, je výhodnější přemýšlet o tom, co lidé skutečně potřebují – přestože zjistit to není právě jednoduché.“ 

Lucie Výborná se svého hosta neptala pouze na pravidla podnikání, ale padly i další dotazy. Co jsou takzvané myšlenkové mapy a jak pomáhají cvičit mozek? A je vůbec možné svůj mozek vytrénovat? 

Záznam celého rozhovoru s Ivanem Pilným a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.  

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace