Jak si říct o vyšší plat? Mějte připravené argumenty, nikdy nebyla lepší chvíle než teď, radí personalista

Martin Ježek - Foto: Luboš Vedral

Martin JežekFoto: Luboš Vedral

Chcete si polepšit v práci? Nikdy na to nebyla lepší chvíle než právě teď. I to v rozhovoru s Lucií Výbornou říká zkušený personalista Martin Ježek. „Nabídka nových pozic je dnes skutečně široká,” dodává.

Situace na trhu práce se v posledních letech v mnohém změnila. Největší rozdíl? „Otevřenost," shrnuje Martin Ježek. „Lidé, které oslovíme v rámci nabídek práce, jsou dnes velmi otevření diskusi o své pozici nebo její změně. Něco takového tu dřív nebylo,” popisuje. 

A změny s sebou přináší i nastupující generace takzvaných mileniálů, která dnes k práci a pracovnímu trhu obecně přistupuje úplně jinak než generace jejích rodičů. „Mají jiné představy, jak by dobrá práce měla vypadat a co od ní očekávat,” zdůrazňuje Ježek. 

„Zatímco my do svých prvních prací nastupovali s cílem za práci položit život, dnešní generaci mnohem více zajímá rovnováha mezi pracovním a soukromým životem. Neznamená to ale, že by byli méně výkonní, pokud jsou totiž správně vedeni a motivování, mohou být velmi platnými prvky ve firmách,” uvažuje personalista. 

Jak si říct o vyšší plat? „Domluvte si se šéfem privátní schůzku, na tu přijďte s připravenými argumenty. Šéf se totiž bude ptát na to, co a proč chcete. A uvědomte si, že můžete říct i to, že odejdete do jiné firmy, dnes ty možnosti totiž skutečně jsou,” radí Ježek.

Změnily se i firmy 

To, že se situace na trhu práce mění, ovšem nedokazuje jen přístup samotných zaměstnanců, ale i zaměstnavatelů. Víc než kdy dříve třeba pečují o to, jak vypadá takzvaný „obraz firmy”. 

„Firmy se snaží, aby to, co o sobě říkají, byla pravda,” upozorňuje personalista s tím, že tato zdánlivá samozřejmost dřív ani zdaleka tak samozřejmá nebyla. 

Autor:  Lucie Výborná  (lvb), Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace