Jak vypadá život s Parkinsonem? Sportuji, chodím na vycházky, pomáhá i jóga, popisuje pacientka

V Česku žije kolem 16 tisíc lidí s Parkinsonovou nemocí - Foto: Pierre Amerlynck, Fotobanka stock.xchng

V Česku žije kolem 16 tisíc lidí s Parkinsonovou nemocíFoto: Pierre Amerlynck, Fotobanka stock.xchng

V polovině roku 2007 zpozorovala třes levé ruky, tak navštívila obvodního lékaře, který ji poslal na neurologické vyšetření. Po určité době lékaři Vandě Škodové diagnostikovali Parkinsonovu nemoc. Jakým způsobem s takovou nemocí bojuje? Například pravidelným cvičením a sportovními aktivitami, které pořádá Parkinson klub v Brně.

„Včasná diagnostika je důležitá, protože se dá vhodnými léky prodloužit pohodový stav pacienta, nemoc ho příliš neobtěžuje,“ vysvětluje Eva Vernerová, předsedkyně Parkinson klubu Brno.  

 

Rozhovor s Evou Vernerovou, předsedkyní Parkinson klubu Brno, a Vandou Škodovou, která onemocněla Parkinsonovou chorobou, o tom, jak se nemoc lečí a jak ji zachytit včas. Moderuje Patricie Strouhalová.

Vložit na svůj web

Některé příznaky nemoci jsou totožné s jinými chorobami, a rychle Parkinsonovou chorobu rozpozná až odborný lékař. Původně se také předpokládalo, že jde o nemoc starších lidí mezi 50. a 60. rokem života, onemocnět mohou ale i lidé mladší než 40 let. Co je tedy spouštěčem nemoci? „Mohou to být genetické předpoklady, ale také řada nepříznivých vlivů zevního prostředí,“ vysvětluje. 

U Vandy Škodové se nemoc projevovala tím, že při chůzi nemohla zkoordinovat pohyb rukou, dostávala křeče, při plavání polovina těla nespolupracovala s tou druhou, takže měla strach, že se utopí. 

Parkinsonova choroba je chronicko-progresivní onemocnění mozku. Důvodem nemoci je rozsáhlá ztráta nervových buněk, které jsou uloženy ve středním mozku a mají za úkol produkovat látku dopamin. Projevuje se nedostatek dalších nervových přenašečů jako serotonin, acetylcholin a další.

A jak ji dnes nemoc limituje? „Mám problémy s chůzí, někdy se zdá, že nepřejdu ani místnost ve svém bytě, někdy zas dokážu jít dva kilometry, podle toho, co před tím předcházelo, zda je člověk unavený nebo prožil stres,“ nastiňuje. 

Podle lékařů jsou léky polovičním úspěchem léčby nemoci, tou další částí jsou různé aktivity. „Zakládáme kluby v celé republice, snažíme se naučit lidi s Parkinsonem žít,“ říká Eva Vernerová s tím, že pro pacienty organizují každý týden cvičení v bazénu, stolní tenis, ale i různé představení nebo koncerty. 

Vandě Škodové ale kromě sportovních aktiv a vycházek pomáhá i jóga, kterou před tím vedla 20 let. „Dovedu se lépe zklidnit, relaxovat, srovnat hodnoty a pak se zaměřit na to, co je důležité,“ popisuje. 

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout přímo v tomto článku a také v iRadiu.  

Autor:  Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace