Host Radiožurnálu28. prosince  2013 v 10:05  

Jak žijí dětští vojáci v Africe? I o tom mluvila Lenka Klicperová

Lenka Klicperová - Foto: Šárka Ševčíková

Lenka KlicperováFoto: Šárka Ševčíková

„Afrika je láska, o které se dá těžko mluvit,“ tvrdí Lenka Klicperová, novinářka a fotografka, která se právě do tohoto kontinentu zamilovala. „Je vášnivá, nebezpečná a má něco, co vás vždycky přitáhne jako magnet,“ dodává. V sobotu mezi 10. a 11. hodinou si s ní povídala moderátorka Patricie Strouhalová.

Afrika však ukazuje i svou krutou tvář. Aktuálně například v konfliktech v Jižním Súdánu. „Tato země má obrovské nerostné bohatství, ale potrubí vede přes Súdán, což obě země nutí ke kooperaci,“ nastiňuje problematickou situaci Lenka Klicperová. 

K tomu se přidávají konflikty mezi dvěma hlavními etniky. „To je dědictví kolonialismu,“ domnívá se. Snad v každém africkém státu bychom našli etnika, která spolu bojovala nebo bojují. A právě to dělá z Afriky nestabilní kout země, kterému není jednoduché pomoci. 

Čtěte také: Líba Taylor: Fotoaparát je filtr mezi vámi a situací

Lenka Klicperová navíc připomíná osud Grace z Ugandy, která se stala dětskou vojačkou. Jak vlastně vypadá výcvik dětských vojáků? Stačí dát dětem do ruky zbraň a poslat je s armádou do útoku. „Je na nich, jestli přežijí, nebo ne. Ti, kteří mají štěstí a přežijí, se učí ohněm,“ nastiňuje. 

Jak se dětští vojáci vrací k běžnému životu a dá se to vůbec? S kým Lenka Klicperová ráda cestuje? A kdy se vydala za krokodýly? I to jste mohli slyšet krátce po 10. hodině. 

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace