Jakmile se přestaneme ptát, je konec, říká moderátor Hyde Parku Civilizace Daniel Stach

Daniel Stach - Foto: Luboš Vedral

Daniel StachFoto: Luboš Vedral

V pořadu Hyde Park Civilizace České televize pravidelně mluví s lidmi, kteří jsou ve svém oboru naprosté špičky. „Nejde ale o to, kolik mají doma cen, ale o to, co skutečně dělají,” zdůrazňuje v rozhovoru s Lucií Výbornou moderátor Daniel Stach.

Mluvil s cestovatelem Miroslavem Zikmundem, překladatelem Martinem Hilským, ale třeba i s exkosmonautem Sergejem Krikaljovem, nositelem Nobelovy ceny Yoshinorim Ohsumim nebo vědcem a propagátorem ateismu Richardem Dawkinsem. 

„Nikdy nebudeme mít odpověď na všechno a je to dobře. Jakmile se přestaneme ptát, přestaneme se posouvat. I věda je do jisté míry otázkou víry: můžeme si třeba představit kvarky? Vůči neznámému mám respekt a pokoru,” uvažuje Daniel Stach. 

Přemýšlení je cesta 

V rozhovorech, které na České televizi vede s předními vědci a mysliteli současnosti, je jeho úloha klíčová. Tématům, o nichž se svými hosty mluví, totiž musí perfektně porozumět i on sám - jedině tak je pak prý může zprostředkovat i divákům.  

„Hodě proto čtu, v týmu Hyde Parku Civilizace mám kromě toho perfektní podporu,” říká. „Vždy dáme dohromady materiál, s nímž jdu do studia,” popisuje, jak se na rozhovory připravuje. To je ovšem jen část jeho práce. 

„Pokud se host nedostane k tomu, aby téma srozumitelně vysvětlil, v tu chvíli jsem selhal. Mým úkolem je popularizovat vědu,” zdůrazňuje. „Přemýšlení je cesta. To, kam se dostaneme, už je na nás - ale pojďme!” 

Autor:  Lucie Výborná  (lvb), Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace