Jan Hřebejk, režisér

Režisér Jan Hřebejk nastínil, jak překonává krizi středního věku - Foto: Šárka Ševčíková

Režisér Jan Hřebejk nastínil, jak překonává krizi středního věkuFoto: Šárka Ševčíková

Když točíte milostnou scénu, je prý pro vás jako pro filmaře jednodušší, když nefunguje. Tedy když vypadá tak, jak zažili například herci Jaroslav Dušek a Eva Holubová v Pelíšcích. „Nejtěžší je natočit erotiku, která je láskyplná. Kamera je objektivní, kdežto pocit milostného aktu je subjektivní. Pak je jednoduché sklouznout do kýče,“ shrnuje režisér Jan Hřebejk v rozhovoru s Václavem Žmolíkem.

Mysleli jste si, že když je člověk hercem, musí být nutně i extrovertem, který se rád předvádí? Podle Jana Hřebejka jste na omylu. „Znám spoustu vynikajících herců, kteří jsou velmi introvertní – a v jejich případě by dokonce nebyla od věci ani psychoterapie,“ upozorňuje. 

Pokud pak takové lidi jako režisér nepřesvědčíte, že milostná scéna má ve filmu své místo, pak ji zkrátka nenatočíte, shrnuje. V současné době navíc není nikde ničeho víc než právě erotických scén, dodává. 

Není divu, že v sobotu byla řeč právě o erotice. Tématem rozhovoru totiž byla hlavně nová milostná komedie Svatá čtveřice. Jan Hřebejk v něm řeší lechtivé téma – manželský sex. „Autorem scénáře je Michal Viewegh. Chtěl bych zdůraznit, že tématem není ani tak sex. Je to komedie, která si pohrává s krizí dlouhodobého partnerství. Vše se odehrává ve velké nadsázce,“ popisuje režisér. 

Proč tento film natáčel v Karibiku? A jak se mu pracovalo podle scénáře Michala Viewegha? Také na tyto otázky Jan Hřebejk v rozhovoru odpovídal. Padly však i další otázky. Do jaké míry je nový film „nemravný“? A jak dobře umí Michal Viewegh vykreslit banalitu života? 

Záznam celého rozhovoru s Janem Hřebejkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.  

Autor:  Matěj Pálka  (mjp)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace