Host Radiožurnálu30. září  2017 v 11:34  

Jan Tříska si v sobě celý život uchoval kus kluka, vzpomíná na legendárního herce Jan Hrušínský

Herci Jan Tříska, Jan Hrušínský a Jan Kačer skvostně nastudovali hru Yasminy Rezy Kumšt, která patřila bezesporu mezi nejúspěšnější komedie současnosti - Foto: Bohdan Holomíček, Jana Pertáková,  Divadlo Na Jezerce

Herci Jan Tříska, Jan Hrušínský a Jan Kačer skvostně nastudovali hru Yasminy Rezy Kumšt, která patřila bezesporu mezi nejúspěšnější komedie současnostiFoto: Bohdan Holomíček, Jana Pertáková, Divadlo Na Jezerce

Na Jana Třísku není možné nevzpomenout, chybí mi a lhal bych, kdybych řekl, že ne. To jsou slova herce a principála Divadla Na Jezerce Jana Hrušínského, který legendární osobnost znal nejenom z divadelního světa celý život. Jeho rodiče se s Janem Třískou a jeho ženou přátelili, později s ním hrál šest let v Divadle Na Jezerce. „Odehráli jsme asi dvacet představení a zažili spolu spoustu krásných věcí,“ říká.

Tajemství úspěchu Jana Třísky podle něj tkvělo v tom, že si celý život v sobě uchval kus kluka – geniálně daboval například Belmonda, filmy jako Muž z Ria nebo Muž z Acapulca si bez Třísky neodvedeme představit. 

„Měl v sobě takovou tu uctivou neuctivost, úžasnou energii, která z něj sršela. Přestože byl mnohdy unaven, tak se nikdy nebránil svou energii předávat lidem dál,“ vysvětluje. 

Rád s ním hrál, rád také na Třísku od dětství do divadla chodil, viděl skoro všechna jeho představení včetně legendárního Romea a Julii s Marií Tomášovou v režii Otomara Krejči. 

„Jan Tříska vyžadoval od lidí stejnou míru profesionality, jako přinášel do práce on.“
Jan Hrušínský

Dříve věhlasný herecký pár Jan Tříska - Marie Tomášová se snažil později vrátit na jeviště právě v Divadle na Jezerce ve hře Na zlatém jezeře. Marie Tomášová se ale zdráhala na jeviště vrátit, domnívala se, že není v takové herecké kondici, aby mohla hrát divadlo. 

„Jsem přesvědčený, že by to zahráli výtečně a že by to byl obrovský a hluboký divácký zážitek. Ale už to tak u divadla chodí,“ uzavírá.
 

Autor:  Štěpán Pokorný  (špo), Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace