Jana Boušková: Divadelní hra Z prachu hvězd vás přinutí přemýšlet

Jana Boušková - Foto: Tomáš Rypan

Jana BouškováFoto: Tomáš Rypan

„Vždycky jsem měla odvahu,“ říká v rozhovoru s Lucií Výbornou oblíbená herečka Jana Boušková. „Vašek to navíc ještě vystupňoval. Když začne něco podnikat, připadala bych si jako srab, kdybych řekla ne,“ usmívá se, když mluví o svém muži Václavu Vydrovi.

Zlomená žebra prý na koni „rozjezdit“ nejdou. I to už Jana Boušková stihla zjistit. Ani zlomené kosti jí však už osm dní po úrazu nezabránily v tom, aby se postavila na divadelní prkna. Není divu. Jana Boušková, známá nejen televizním, ale i divadelním divákům, je totiž už od pohledu neuvěřitelně činorodý člověk. 

Jedním z jejích nejnovějších počinů je role jedné ze tří stárnoucích sester v představení Z prachu hvězd pražského Divadla Kolowrat. To vzešlo z pera talentované Lenky Lagronové, která patří mezi nejvýznamnější žijící české dramatiky. 

Chtěli byste se na představení podívat? Tak hodně štěstí. Hra je totiž prakticky beznadějně vyprodaná. A na co se vlastně davy diváků tolik těší? Na příběh o třech stárnoucích sestrách, které se svou maminkou vedou dlouhé, neplodné hovory o svých snech a mimozemských civilizacích – do chvíle, než na scénu vstoupí muž. 

„Muž, který se objevuje na scéně, je soused přinášející mísu chlebíčků. Nakonec scénu neopustí, přestože se snaží odejít – a následuje otevřený konec,“ naznačuje Jana Boušková. 

„Do rolí tří sester rozepsala Lenka Lagronová sama sebe,“ popisuje. „Jednu z nich hraje Petra Špalková, alternovaná Janou Janěkovou, další ztvárňuje Táňa Medvecká a třetí sestrou jsem já. Maminku hraje Jana Preissová a souseda Jan Hartl.“ 

Fenomenální obsazení není tím jediným, co diváky na hře láká. Jaké klíčové otázky hra klade? I nad tím se Jana Boušková zamyslela. A v rozhovoru s Lucií Výbornou mluvila i o řadě dalších témat. 

Záznam celého rozhovoru s Janou Bouškovou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout také v iRadiu. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace