Host Radiožurnálu29. července  2014 v 10:05  

Jaroslav Kučera o Fotografech války: Vojáci byli předchůdci dnešních fotografů

Výstava Fotografové války je putovní a nyní je do 8. srpna 2014 ke zhlédnutí v Českém centru Praha - Foto:  České centrum Praha

Výstava Fotografové války je putovní a nyní je do 8. srpna 2014 ke zhlédnutí v Českém centru PrahaFoto:  České centrum Praha

V Praze je k vidění výstava Fotografové války, která ukazuje první světovou válku očima tří rakousko-uherských vojáků. „Žádný z nich asi nebyl skutečným fotografem,“ myslí si Jaroslav Kučera, kurátor zmíněné výstavy.

Putovní projekt Fotografové války přibližuje všední i nevšední okamžiky války, která začala před sto lety. „Uvidíte asi 30 fotografií, které poté poputují do Milána, Varšavy a dalších měst,“ nastiňuje Jaroslav Kučera, který se pohybuje zejména na poli sociální fotografie. 

„To je jediné, co mě baví. Fotografovat lidi v různých prostředích,“ přiznává s tím, že fotografové první světové války byli předobrazem fotografů dnešních. „Těch, kteří fotí život takový, jaký je. Třeba Antonína Kratochvíla nebo Josefa Koudelky,“ vysvětluje. 

Čtěte také: Fotograf Antonín Kratochvíl vzpomíná: Bob Dylan byl opravdu ujetý

Výstava Fotografové války je putovní. Můžete ji navštívit až do 8. srpna 2014 v Českém centru Praha, Rytířská 31. Vstup je zdarma.

Nejde o propagandistické snímky. „Propagandu dělali Rakušané. Tihle vojáci byli Češi, kteří dostali povolení fotografovat,“ přibližuje Jaroslav Kučera, který nechal negativy fotografií naskenovat a poté je retušoval. 

Co vlastně víme o první světové válce? Jak tehdejší umělci fotografovali? A jak Jaroslav Kučera prožíval rok 1968? Ptal se moderátor Jan Pokorný po 10. hodině. 

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.  

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace