Jaroslav Martinek, cyklokoordinátor

Národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek byl hostem Radiožurnálu - Foto: Šárka Ševčíková

Národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek byl hostem RadiožurnáluFoto: Šárka Ševčíková

Do Prahy přijel sice vlakem, ale jinak dává přednost cyklistice, případně běhu. To prozradil ve středu po desáté hodině host Radiožurnálu, kterým byl národní koordinátor rozvoje cyklistické dopravy Jaroslav Martinek z Centra dopravního výzkumu.

„Cyklistika je zdravá a ekologická,“ upozorňuje na výhody tohoto způsobu dopravy v úvodu rozhovoru s tím, že ideální je především pro rovinné oblasti, mezi které patří třeba Olomouc, Pardubice, Hradec Králové nebo České Budějovice. „Na kole se však začíná hodně jezdit také v Liberci nebo v Jihlavě,“ vyjmenovává. 

Zároveň dává za příklad Dánsko, kde lidé běžně používají kolo jako nejdůležitější dopravní prostředek a sami Dánové si uvědomují výhody cyklistiky. „Jsem unavený z přesvědčování ostatních a vyjmenovávání výhod jízdy na kole,“ přiznává v této souvislosti Jaroslav Martinek. „Naše společnost by už měla vědět, proč je jízdní kolo dobré,“ domnívá se. 

Moderátor Václav Žmolík s Jaroslavem Martinkem - Foto: Šárka Ševčíková

Moderátor Václav Žmolík s Jaroslavem MartinkemFoto: Šárka Ševčíková

Ani v zemích, které považujeme za cyklistické velmoci, se doprava nevyvíjela vždy ve prospěch jízdy na kole. „Například Nizozemsko byla cyklistická země, ale dopravní plánování v 70. letech upřednostňovalo spíš automobilovou dopravu. Holanďané se však začali bouřit a nakonec cyklistiku prosadili,“ popisuje Jaroslav Martinek. 

V současné době se Jaroslav Martinek snaží převzít německé know-how. V čem si z Německa můžeme vzít příklad? Kde hledat nejlepší cyklostezky v Česku? A co se rozumí cyklistickou kulturou? I to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru. 

Záznam celého rozhovoru s Jaroslavem Martinkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace