Host Radiožurnálu21. března  2012 v 10:58  

Josef Rauvolf

Překladatel Josef Rauvolf - Foto: Alžběta Švarcová

Překladatel Josef RauvolfFoto: Alžběta Švarcová

Touha po individuální svobodě, bourání společenských tabu i snaha vzepřít se establishmentu. Taková byla beat generation. Především o amerických autorech, kteří dodnes zásadně ovlivňují nejen mladé lidi po celém světě, mluvila Lucie Výborná s překladatelem a publicistou Josefem Rauvolfem.

Allen Ginsberg mezi protestujícími z hnutí Occupy? Kdyby se dneška dožil, tak proč ne, soudí Josef Rauvolf, překladatel a zároveň muž, který se s jedním z čelných představitelů amerických beatniků znal osobně. 

„Beatnici začínají v současnosti být opět velice aktuální,“ upozorňuje publicista. „A není divu. Především mladí lidé totiž vnímají velice silně situaci, v níž se společnost a svět jako takový nacházejí. Samozřejmě je proto oslovuje literatura, která útlak shora pojmenovává a zároveň upozorňuje na možnost svobody a upřímného, autonomního sebevyjádření.“ 

Josef Rauvolf - Foto: Alžběta Švarcová

Josef RauvolfFoto: Alžběta Švarcová

Pohled, který nabízejí beatničtí autoři, může připomínat osamocené světélko ve tmě. Josef Rauvolf nabízí další příměr. „Když jsem se poprvé setkal s beatnickou literaturou, měl jsem pocit, jako by někdo v temném, dusivém sklepě, v němž jsem byl vězněn, otevřel okno a nabídl mi pohled na dosud netušený a krásný svět venku,“ vzpomíná. 

Co Josef Rauvolf na beatnicích obdivuje? Má i české prostředí svou vlastní beat generation? A čím ho nadchly legendy a pověsti staré Šumavy? Také to se kdykoliv dozvíte v našem audioarchívu. 

Záznam celého rozhovoru s Josefem Rauvolfem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace