Kapka naděje pomáhá už osmnáct let. Na začátku toho všeho byla jedna malá holka, vzpomíná Pizingerová

Kapka naděje pomáhá již 18 let - Foto:  Kapka naděje

Kapka naděje pomáhá již 18 letFoto:  Kapka naděje

Vendula Pizingerová je prezidentka a zakladatelka Nadační fondu Kapka naděje, který pomáhá nemocným dětem a existuje už 18 let. „Kdybychom zachránili jen jeden dětský život, stojí ta práce za to,“ říká Vendula Pizingerová. V kolika českých nemocnicích už pomohla a s čím? A jak bude vypadat koncert u příležitosti nedožitých 80. narozenin jejího manžela Karla Svobody?

Za svou činnost byla několikrát oceněna titulem Žena roku, v roce 2014 získala Řád Vavřínu. Jak na Pizingerovou tato ocenění působí? „Veškeré ceny, které jsem kdy získala, vedly spíše na druhou stranu. Místo obdivu se mi zaklapávaly dveře. Vážím si těch ocenění, ale neberu to jako vodítko nebo důležitou věc. Vzbuzuje to v branži závist.“ 

Práce pro Kapku naděje je ale pro Pizingerovou i zdrojem dojemných chvil. „Rodiče vědí, co to znamená. Bojujete o zdraví dítěte, bojujete, aby se vám nerozpadla rodina, někteří lidé bojují finančně. Je to takový třesk, který s vámi zamává. Je to obrovská životní zkušenost, je to výzva.“ 

„Sedím v čekárně v nemocnici Ke Karlovu, když se otevřou dveře ordinace, vyjde maminka s malým klukem. Přijde ke mně, pozdraví a děkuje. Klečí u mě a děkuje mi za děti z motolské nemocnice a za svého syna Josefa, který už je zdráv po onkologické léčbě. Mluví, pořád děkuje za stopy, co zanechala Kapka v Motole. Já mlčím, protože nemůžu mluvit. Jen se mi klepe brada a tečou mi slzy.“
Vendula Pizingerová

Jaké byly začátky? „Více než dva a půl roku jsem strávila v Motolské nemocnici. Já jsem se s tím snažila poprat po svém, po ‚vendulovsku‘. Začala jsem pracovat pro nemocné děti. Měla jsem možnost zjistit, co potřebují děti, co lékaři, jak to celé funguje a začala jsem pomáhat. Pomohlo mi to vyrovnat se s tou skutečností,“ vzpomíná ředitelka Kapky naděje. 

Kapka naděje za 18 let zažila velký růst. Organizace sponzoruje více než čtyřicet nemocnic po celé republice, v jejich čele je nemocnice motolská. Na sousedním Slovensku působí organizace osmým rokem. „Sponzorují vás nadnárodní koncerny, velké firmy z druhé strany světa. Lidi posílají peníze. Na začátku toho všeho byla jedna malá holka,“ uzavírá třesoucím se hlasem Pizingerová. 

„Marketing a management je něco jiného, než jsem celý život chtěla dělat, ale ta práce je tak krásně skloubená s tím, že jde o pomoc druhým. Ta práce je vlastně i ve velké části kreativní,“ říká ke svému působení v Kapce naděje Pizingerová. 

Vendula Pizingerová a Patricie Strouhalová - Foto: Kamila Štichová

Vendula Pizingerová a Patricie StrouhalováFoto: Kamila Štichová

Po červeném koberci Febiofestu budou kráčet i děti z Kapky naděje 

Celý Febiofest se stal partnerem nadačního fondu Kapka naděje. „My i na červený koberec půjdeme s malýma holčičkama. Já bych ráda, aby si užily tu atmosféru, protože výjimečné jsou. Je to hezký, že ty děti budou součástí nejen Kapky naděje, ale i toho festivalu.“ Akce je otevřená i pro veřejnost, výtěžek ze vstupného půjde na léčení nemocných dětí. 

S letošním Febiofestem je Vendula spojena Kapkou naděje i osobou Karla Svobody. „Febiofest je filmovým festivalem a kde jinde vzpomenout, Karel byl zejména filmovým skladatelem, napsal 900 filmových melodií. Ve Španělském sále bude vhodné místo jeho muziku připomenout.“ 

Autor:  Patricie Strouhalová  (pst), Jakub Wojtovič
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace