Katarína Knechtová: Písně tvořím intuitivně. Nakolik se vložím do koncertu, natolik je silná zpětná vazba

Katarína Knechtová zavzpomínala i na své začátky - Foto: Daniel Martínek

Katarína Knechtová zavzpomínala i na své začátkyFoto: Daniel Martínek

Začátky své hudební kariéry brala spíše jako únik, rebelský postoj. Postupně získávala pocit zodpovědnosti a hudba se stala jejím životním stylem. Slovenská zpěvačka Katarína Knechtová působí na hudební scéně 20 let a při té příležitosti nadělila fanouškům koncert. Těšit se mohou i čeští fanoušci – zanedlouho vystoupí v pražském Divadle Hybernia.

Poslední, rekapitulační album nese název Proměny a mapuje její dvacetiletou cestu – vybírala písně, které lidé znají a které má ona sama ráda, pouze prošly menší úpravou pro kapelu a orchestr. Jedinou novinkou je skladba Fea. „Jakoby startovala novou cestu,“ přibližuje. 

Na předešlých albech spolupracovala s producentem Christianem Eignerem, který na bicí doprovázel kapelu Depeche Mode. „Je to úžasný člověk. Cesta k němu a způsob, jakým jsme pracovali, pro mne byly velmi výjimečné,“ říká. 

Díky němu se naučila mnoho nových věcí – přístup k melodiím a k aranžmá. „Laťku posunul tak vysoko, že ostatní věci mi zněly jako z garáže,“ popisuje. Ona sama své písně skládá s maximální otevřeností a intuicí a pokud má pocit, že emoce mají tah na bránu, tak to podchytí. „V těžké depresi nelze tvořit pozitivní píseň,“ dodává. 

„Člověk si někdy nedokáže uvědomit, jaký dosah může mít hudba na lidi.“
KATARÍNA KNECHTOVÁ

Ale Katarína neskládá jen pro sebe – napsala například hudbu k písni Lucie Bílé Hana. Střetly se na chodbě na natáčení a Lucie Bílá ji požádala, ať pro ni někdy něco napíše. „Přišlo mi to jako obrovská výzva, přišla jsem domů a hned jsem něco zkusila,“ vzpomíná. 

Vedle hudby je pro ni velmi podstatný i text k písni – dává ji mnoho možností a pokud ví, o čem zpívá, tak jsou písně výraznější. Zpívá ve svém rodném jazyce, který má vžitý, ale zároveň zpěvácky nic nedaruje – cokoliv od frázování, akcentu až po výslovnost je podstatné. 

Na posledním turné s albem Proměny aranžovala písně tak, aby průnik emoci zůstal, a zároveň byl podtržený orchestrem. A výsledek? „Když jsem zpívala, tak mi párkrát vyhrkly slzy. Viděla jsem, že i v hledišti začaly šustit ubrousky,“ pochvaluje si. 

Audio záznam všech rozhovorů si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Lucie Výborná  (lvb), Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace