Host RadiožurnáluAktualizováno 11.12.2017 09:08  

Komedie je loterie, teprve s divákem zjistíte, jak na tom jste, říká Viktor Preiss

Viktor Preiss slaví 70. narozeniny - Foto: Khalil Baalbaki

Viktor Preiss slaví 70. narozeninyFoto: Khalil Baalbaki

Nevíte, o čem hra je, v jakém je jazyce ani kde se nacházíte. Takové herecké „hrůzostrašné“ sny dodnes provázejí herce Viktora Preisse. Možná i kvůli nim ho myšlenka na návrat do divadla neláká, a jak přiznává, stres z hraní u něj stále doznívá. Ale přesto – zážitků a vzpomínek ke kulatým narozeninám nabízí dostatek.

Co Viktorovi Preissovi způsobuje na hraní největší stres? Třeba například odpovědnost z toho, aby obstál v míře, na kterou byl divák zvyklý. Neméně důležitá je i práce s textem. 

„Snažil jsem se být dobrý. Ale co tomu předcházelo? Člověk byl půl druhé hodiny před představením v šatně, kde se trápil s textem,“ přiznává s tím, že i ti největší herci, které v životě potkal, se potýkali se strachem. 

Čtěte také: Každý, kdo je odpovědný, chce růst a jít dál, říká režisérka Olga Sommerová

A jak se zkouší role, když herec neslyší smích? „Komedie je loterie, vyhozené papírky s číslem, které máte chytit, a teprve s divákem zjistíte, jak na tom jste,“ vysvětluje. 

Právě humor v životě řadí na to nejpřednější místo, a specifický druh humoru je mu vlastní. Zažil ale také i to, kdy se z humoru stalo pokleslé umění, kvůli kterému po patnácti letech odešel z Městských divadel pražských. 

Viktor Preiss nastoupil v roce 1969 do Městských divadel pražských, kde působil do roku 1983. V tom samém roce dostal angažmá v Divadle na Vinohradech. Své zkušenosti v 90. letech předával studentům DAMU. V roce 2016 převzal na mezinárodním festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio 2016 cenu Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře.

Vděčný je především za rozhlas, do kterého celý život rád chodí. Nyní má například nazkoušenou hru Fata Morgana, která bude mít koncem března premiéru – děj je situován na parník, který vyplouvá do New Yorku – píše se 7. prosince 1941, byl bombardován Pearl Harbor. 

„Jde o určité podobenství, příběh čtyř lidí, kteří jsou v latentním nebezpečí. Každý se chce přizpůsobit. Jeden mění svou identitu, vydává se za mrtvého. Je to právě to, z čeho by člověk mohl mít strach, kdyby se ocitl v podobných situacích,“ přibližuje. 

Audio záznam všech rozhovorů si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Lucie Výborná  (lvb), Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace