Koně mi pomáhají hrát na housle, díky nim jsem potkala i životní lásku, říká světoznámá virtuoska Gabriela Demeterová

Gabriela Demeterová - Foto: Fotobanka Profimedia

Gabriela DemeterováFoto: Fotobanka Profimedia

Housle a koně – to jsou dvě největší lásky Gabriely Demeterové, houslové virtuosky, s níž se moderátorka Lucie Výborná spojila po rozhlasových linkách z britského hrabství Shropshire. Tam česká sólistka světových orchestrů a první česká finalistka a absolutní vítězka Mezinárodní houslové soutěže Yehudi Menuhina už více než tři roky žije se svým manželem.

Na housle začala hrát ve třech letech. jen o málo později bylo jasné, že bude usilovat, aby se stala houslovou sólistkou a její se stával čím dál víc přesně naplánovaným. Dětskou lásku ke koním si ale uchovala a teď si velmi užívá, když může asistovat svému manželovi v roli podkoní na soutěžích shirských koní. 

Čtěte také: Housle miluji, v současnosti jsem posedlý pečením chleba, říká Pavel Šporcl

Doma jí koně dlouho nechtěli povolit, a tak na nich začala jezdit až ve svých pětadvaceti letech. „Od té doby jsem hobby jezdec a teď díky manželovi, který je profesionální trenér a umí pracovat s koňmi v různých typech zápřahu, mám i toho nejlepšího učitele.“ 

Shirský kůň - Foto:  Pernak,  CC BY-SA 3.0

Shirský kůňFoto:  Pernak, CC BY-SA 3.0

Má za sebou i dva pády, které ale naštěstí místo rukou odnesly nohy. „V Anglii máme těžké, tažné shirské koně, a ti jsou bezpeční,“ směje se česká virtuoska. 

„Navíc jsou pro mne také dokonalou fyzioterapií. Při jízdě v kroku kůň jezdci krásně promasíruje svaly v oblasti pánve a okolí páteře, které jsou v mém případě od tří let jednostranně namáhané.“ 

Houslista a sólista obzvlášť potřebuje ke hře celé tělo. „U houslí by se měla měnit rovnováha podle toho, co je při hře technicky potřeba,“ vysvětluje Demeterová, proč se jí se zlomenou nohou nehrálo vůbec pohodlně. 

Autor:  Lucie Výborná  (lvb)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace