Host Radiožurnálu17. října  2011 v 10:29  

Lenka Klicperová

Lenka Klicperová natočila dokument o ženské obřízce v Africe - Foto: Šárka Ševčíková

Lenka Klicperová natočila dokument o ženské obřízce v AfriceFoto: Šárka Ševčíková

Pondělní host Radiožurnálu otevřel nepříjemná až choulostivá témata – ženskou obřízku a problematiku dětských vojáků. Hostem totiž byla dokumentaristka a fotografka Lenka Klicperová, s níž si povídala moderátorka Lucie Výborná.

Poprvé přicestovala do Afriky jako členka novinářského doprovodu ministra. „Nejprve jsme jeli do Angoly, poté procestovali Namibii, Tanzánii a dojeli až do Nigérie,“ vzpomíná Lenka Klicperová v úvodu rozhovoru. „Když jsem vystoupila v Angole z letadla, měla jsem pocit, že se do Afriky budu vracet častěji,“ říká s úsměvem. 

Její cesty do Afriky však nejsou jen bezvýznamnými výlety. Lenka Klicperová často zaznamenává nelehké osudy tamních obyvatel, při své poslední cestě to byly ženy, které jsou v Keni podrobovány obřízce. „Být ženou v Africe není nic lehkého. Je to smutný úděl. Žena je rodičkou dětí a často má menší cenu než domácí zvířata,“ popisuje. 

Lenka Klicperová navazuje přátelské vazby s Afričany i pomocí smíchu - Foto: Šárka Ševčíková

Lenka Klicperová navazuje přátelské vazby s Afričany i pomocí smíchuFoto: Šárka Ševčíková

Lenka Klicperová často fotografuje lidi v obtížných životních situacích. Jak sama přiznává, neumí fotit krásná panoramata a romantické záběry s pohodovou atmosférou. „Podobnou práci neodsuzuji, ale neumím ji. Budu fotit dobře jen v případě, že zpracovávám téma, které mě zajímá,“ domnívá se. 

Jak navazuje přátelské vztahy s Afričany? Jakým způsobem pojala dokumentární film o ženské obřízce, na kterém spolupracovala s Olgou Šilhovou? A jak to, že se její psychiky nedotýkají často nepochopitelné osudy znásilňovaných afrických žen? I to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru. 

Záznam celého rozhovoru s Lenkou Klicperovou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace