Host Radiožurnálu23. března  2013 v 10:52  

Leoš Šimánek: Vízum jsem dostal na základě vlastnoručně vyrobeného razítka

Cestovatel Leoš Šimánek - Foto: Šárka Ševčíková

Cestovatel Leoš ŠimánekFoto: Šárka Ševčíková

Chtěli byste procestovat celý svět? V tom případě potřebujete být především nebojácní. To radí sobotní host Radiožurnálu, kterým byl cestovatel a dobrodruh Leoš Šimánek. Mezi 10. a 11. hodinou si s ním povídal moderátor Petr Rajchert.

„Jednou mě navštívil kamarád a ukazoval mi fotky z Kanady,“ zmiňuje Leoš Šimánek první podnět, který ho dovedl k cestování. Tehdy zavzpomínal na knihy Jacka Londona, které jako kluk čítával. Z první cesty do Kanady se vrátil po dvou měsících. „Nemohl jsem se soustředit na zaměstnání, a tak jsem zavřel firmu a další rok jel opět do Kanady,“ vypravuje. 

Po řece se spolu s kamarády dostal až na Aljašku a odtud na Havaj. „Chtěl jsem sice do San Franciska, ale spolu s letem na Honolulu stále letenka jen o 100 dolarů víc,“ vysvětluje. Cesta z Havaje do Evropy mu trvala déle, než původně plánoval. „Vyrazil jsem napříč Pacifikem na Nový Zéland a do Austrálie,“ přitakává. „Cestovatelský život se mi líbil a neměl jsem žádné závazky,“ nastiňuje. 

Leoš Šimánek však zavzpomínal také na mládí, které strávil v Československu. Odtud však po roce 1968 emigroval. „Měl jsem v pase výjezdní doložku. A protože jsem stavitel, dokázal jsem razítko okopírovat,“ přiznává s tím, že právě pomocí vlastnoručně vyrobeného razítka nakonec dostal i německé vízum. 

Jaké byly jeho začátky v Německu? Prožil během cestování také krušné chvíle? A kam vedly jeho první kroky po návratu do Československa? I to si můžete kdykoliv poslechnout díky audio záznamu v tomto článku. 

Záznam celého rozhovoru s Leošem Šimánkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout také v iRadiu.  

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace