Listí v lese se teprve nadzvedává, s houbami počkejte na víkend, radí mykolog Aleš Vít

„Na houbách je nejkrásnější, že si dělají, co chtějí, nejsou úplatné. Například smrži rostou tam, kde byste je nečekali, “ říká jednatel České mykologické společnosti Aleš Vít, který je autorem knihy Dřevní houby v přírodě a kuchyni. Věděli jste například, že dřevní houby se nejlépe připravují na másle? Nejenom o receptech mluvil v rozhovoru s Patricií Strouhalovou.

Aleš Vít svá oblíbená místa, kam chodí houbařit, v Hostu Radiožurnálu neprozradil. „Když začnou růst hřiby, což je konzumní houba, tak jsou lesy plné houbařů,“ usmívá se. Doporučuje ale s houbařením počkat až na víkend, nyní houby listí teprve nadzvedávají.

Čtěte také

A pokud narazíte v lese na smrže, tak vězte, že jde o prastarou houbu, o které se zmiňovali už staří Římané. „Takový nadívaný smrž je velká specialita. A dřevní houby, ty zase vyniknou na másle,“ vysvětluje.

Právě o dřevních houbách se podrobně rozepisuje ve své knize. „Jsou to houby, které nevyrůstají ze země, ale z dřevního základu, takže mají jednu výhodu – mohou jít pro vodu hluboko do dřeva a rostou i v suchém období,“ vysvětluje.

mykolog Aleš Vít

A takové holubinky patří k nejbezpečnějším houbám, které lze v kuchyni použít. „Mezi holubinkami není ani jedna houba jedovatá, s výjimkou jedné – holubinky vrhavky,“ říká s tím, že je potřeba holubinky rozpoznat, neplést si je s ryzci a jinými houbami.

Jak se liší hlíva plicní od hlívy ústřičné? Kdy máme sbírat sírovec? A lze rozpoznat les, ve kterém nerostou houby? I to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.