Host Radiožurnálu29. října  2011 v 11:31  

Lucie Lomová

Lucie Lomová - Foto: Radio Wave

Lucie LomováFoto: Radio Wave

První komiksový strip nakreslila už ve svých sedmi letech. Tak se na dráhu kreslířky vydala královna českého komiksu Lucie Lomová. Moderátor Václav Žmolík se jí zeptal nejen na to, jak vzpomíná na roky, kdy kreslila do Čtyřlístku, ale i jak ji vlastně napadlo inspirovat se ve své komiksové tvorbě dílem Karla Jaromíra Erbena.

Moderní pohádky ji prý vždy iritovaly. Není tedy divu, že příběhy Anči a Pepíka, s nimiž na své profesionální dráze začínala, dodnes působí mile starosvětsky. Příběhy obou komiksových hrdinů deset let vycházely v časopisu Čtyřlístek a nakonec i knižně. 

Knižního zpracování se dočkal i další z projektů Lucie Lomové – komiksová verze příběhů Karla Jaromíra Erbena. Zdál-li by se vám podobný přístup k české klasice neuctivý, pak vězte, že zřejmě patříte k menšině mezi českou veřejností. „Kupodivu jsem neměla žádnou negativní reakci,“ vzpomíná kreslířka. 

Sevřené a věcné – takové jsou podle ní pohádky Karla Jaromíra Erbena a takový by měl být i komiksový příběh. Jak se zdá, dílo českého klasika a moderní literární útvar, jímž komiks bezesporu je, se k sobě výborně hodí. „Snažila jsem se v erbenovských komiksech zachovávat tradiční duch. Neměla jsem potřebu Erbenovy příběhy modernizovat,“ doplňuje Lucie Lomová. 

V posledních letech své tvorby se zaměřuje především na staršího čtenáře. Proč v této souvislosti nemluví o rozhodnutí jako spíš o potřebě? Také na to se jí Václav Žmolík zeptal. Padly však i další dotazy. Jak se jí povedlo prosadit se se svými komiksy ve Francii? A jaký význam přikládá právě probíhajícímu festivalu KomiksFEST! v Praze? 

Záznam celého rozhovoru s Lucií Lomovou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace