Změní se sídliště v Česku v ghetta? Dodnes se to nestalo, zdůrazňuje vedoucí projektu Paneláci

Harmonie fasády Moravského Předměstí v Hradci Králové - Foto: Jan Rasch,  Paneláci

Harmonie fasády Moravského Předměstí v Hradci KrálovéFoto: Jan Rasch, Paneláci

V panelácích žijí neuvěřitelné tři miliony lidí, tedy téměř třetina naší populace. Fenomén panelových staveb zaujal Lucii Zadražilovou, kurátorku Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, autorku knihy Když se utopie stane současností, v níž se panelovým sídlištím věnuje.

Když má vyjmenovat opravdu dobře postavená panelová sídliště, bez zaváhání zmiňuje Lesnou v Brně, kladenské sídliště Sítná a nezapomene připomenout také Jihozápadní Město v Praze. Právě zde totiž řadu let žila. Ještě do 18 let však bydlela spolu s rodiči a babičkou na Starém Městě. Po restituci domu se však celá rodina musela přestěhovat na sídliště v Nových Butovicích. „Byl to kulturní šok,“ přibližuje Lucie Zadražilová. 

 

Rozhovor s Lucií Zadražilovou, vedoucí projektu Paneláci a kurátorkou Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, o panelových sídlištích, povedených sídlištích i těch, která se nepovedla. Moderuje Lucie Výborná.

Vložit na svůj web

S přestěhováním, které tehdy vnímala jako poměrně násilný akt, se však vyrovnala snadno. „Našla jsem si tam partu kamarádů a využívala jsem i toho, že z Nových Butovic je blízko do přírody,“ popisuje. Rodiče zas kvitovali, že se do práce dostanou poměrně snadno a navíc bydlí blízko přírody. Nejhůř se se stěhováním vyrovnávala babička. „Byl to pro ni konec života,“ vzpomíná. 

Čtěte také: Nejsou to jen ghetta. Byty v panelácích se stále kupují, říká autorka projektu Panelové sídliště v ČR

Věděli jste, že…
… zboření paneláku vyjde dvakrát dráž než jeho rekonstrukce?

Lucie Zadražilová, která stojí za projektem Paneláci, upozorňuje, že předpokládaná životnost panelových domů se pohybuje okolo 30 nebo 40 lety. Jenže paneláky by mohly být nesmrtelné, kdyby byly správně postavené a opečovávané. „Kdybych to vzala s nadsázkou, mohly by tu stát navždy,“ tvrdí. 

Pohled na město z ptačí perspektivy - Foto: Jan Rasch,  Paneláci

Hlavní problém? Monotónnost 

Odmítá však, že by její zájem přerostl v nekritický obdiv k panelovým domům. „Monotónnost panelových krabic je problém. A může působit různě. Někdo bude spokojený v centru města, další v rodinném domku a jiný v paneláku,“ připomíná. 

Jeden z mýtů, který se objevoval v Česku v 90. letech, varoval před přeměnou sídlišť v ghetta. „Dodnes se nic takového nestalo,“ popisuje Lucie Zadražilová. Současně však připomíná, že nemůžeme srovnávat pražská nebo brněnská sídliště se situací na severu Čech. Tam vznikala sídliště okolo průmyslových objektů a po zkrachování velkých závodů a podniků nastal problém. 

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace