Lumír Hanuš

Vědec Lumír Hanuš - Foto: Alžběta Švarcová

Vědec Lumír HanušFoto: Alžběta Švarcová

To, že Češi jasně vedou v evropském žebříčku kuřáků marihuany, ho prý rozhodně netěší. Koneckonců, sám popularizátor léčby konopím, profesor Lumír Hanuš v rozhovoru s Jiřím Chumem podotýká: „Nejsem zastáncem plošné legalizace marihuany. Povolení bych omezil pouze na konopí užívané jako lék. Antibiotika přece také neužíváme preventivně.“

Je mezinárodně uznávaným odborníkem v oboru farmaceutické chemie. O konopí tvrdí, že jde o jedno z nejbezpečnějších rostlinných léčiv. Muž, který se výzkumu konopí věnuje už přes 40 let a který v současnosti působí na Hebrejské univerzitě v Izraeli, si takové tvrzení zřejmě může dovolit. 

„Konopím se nemůžete předávkovat, nemůžete se ani otrávit. Stejně tak si nemůžete způsobit škody na zdraví,“ vypočítává. 

Je třeba upozornit, že mluví-li profesor Hanuš o konopí, uvažuje skutečně pouze o konopí jako léku. On sám totiž rozhodně polemizuje s rozšířeným názorem, že kouření marihuany je možné považovat za preventivní léčbu. „Existuje navíc malý zlomek lidí, na které konopí nepůsobí příznivě, a mají-li latentní chorobu, může být konopím vyvolána,“ varuje. 

Vědec Lumír Hanuš - Foto: Alžběta Švarcová

Vědec Lumír HanušFoto: Alžběta Švarcová

Chce-li se pacient případným negativním vedlejším účinkům při léčbě konopím vyhnout, rozhodně tak je namístě konzultace s odborníky. Právě ti jsou totiž schopni případného rizikového pacienta odhalit, shrnuje Lumír Hanuš. 

Jaké vlastně jsou léčivé účinky konopí? Také na se to Jiří Chum svého hosta zeptal. Padly však i další otázky. Řeč tak byla například i o snímku Rok konopí, který se skrze příběhy nemocných lidí léčících se konopím, rozhovory s vědci, politiky i úředníky snaží zmapovat problematiku využití konopí jako léku v České republice. Všechny odpovědi Lumíra Hanuše si kdykoliv poslechněte v našem audioarchívu. 

Záznam celého rozhovoru s Lumírem Hanušem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.  

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace