Host Radiožurnálu21. července  2013 v 10:43  

Malíř Jiří Votruba: Nesnažím se zaujmout. Dělám to, co chci

Jiří Votruba, malíř a grafik - Foto:  Česká televize

Jiří Votruba, malíř a grafikFoto:  Česká televize

Pět minut po desáté hodině přivítala moderátorka Patricie Strouhalová ve studiu Radiožurnálu malíře, grafika a ilustrátora Jiřího Votrubu, umělce s charakteristickým a snadno rozpoznatelným rukopisem. Čím ho fascinuje svět konzumu a značek? I to jste mohli slyšet v neděli dopoledne.

„Nejsem si jistý, jestli moje grafika v budoucnosti někomu něco řekne. Je to zpráva o době, ve které žijeme,“ zamýšlí se Jiří Votruba, který současnou dobu považuje za období značek. 

„Důležité jsou například značky oblečení. I ve volném umění jsou značkoví umělci, kteří se objevují na světových aukcích,“ připomíná. 

Naše doba má podle Jiřího Votruby další specifikum. Svět se rychle mění, a to i díky překotnému rozvoji internetu. „Všechno je najednou rychle k dispozici, včetně některých hodnot, například svobody,“ vysvětluje. Proto je podle něj náš svět svým způsobem fascinující, ale také nebezpečný. A umělci musejí tento stav reflektovat. 

Čtěte také: Václav Zapadlík: Představa chromového lesku? Potřebujete tři barvy

Heartbreak Comics - Foto: Jiří Votruba

Heartbreak ComicsFoto: Jiří Votruba

„Asi by měli vztyčit prst a varovat, že ne vše je dobře. Na některé hodnoty, které byly důležité po staletí, by se nemělo zapomínat,“ zamýšlí se. Dodává však, že nemá strach z budoucnosti. „Lidstvo si vždycky poradí,“ míní. „Od rodičů mám veselý pohled na svět, tendenci vidět věci lepší než jsou,“ dodává. 

Rozhovor moderátorky Patricie Strouhalové s Jiřím Votrubou se stočil ke klasické hudbě, japonským komiksům, ale také k cestování. Jak se mu líbilo na Madagaskaru a proč tuto cestu považuje ve svém životě za nejdůležitější? A jakými slovy hodnotí současnou fotografii? Odpovědi se můžete dozvědět při poslechu audio záznamu rozhovoru. 

Záznam celého rozhovoru s Jiřím Votrubou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.  

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace