Mám čtyři zkušenosti s nádorem. Nejsem nemocná, nevzdává se armádní psycholožka Zuzana Nemčíková

24. září 2017

Zuzana Nemčíková je jedna z tváří projektu Srdcerváči, kde zastupuje metastatické pacientky. Armádní psycholožka, životní optimistka, která miluje běh, žena, která ví, co to znamená, když se po několikáté vrací rakovina.

„Až teď v 55 jsem trochu zmoudřela, trochu se zklidnila. Dříve bych se popsala jako praštěná holka, dneska už jsem dospělá žena,“ směje se Zuzana Nemčíková.

Do jejího života nastoupila rakovina v roce 2005. To na chvíli položilo i životního optimistu. „V té době se mi zrušilo místo vojskového psychologa a stala jsem se velitelkou baterie velení protiletadlové skupiny. Opět jsem mohla být s dětmi a s rodinou,“ vzpomíná Nemčíková. „Najednou, když bylo to hezké období, tak se objevila bulka.“

Do Prahy přišla v roce 2010. „Cítila jsem, že působení jako psycholog 4. brigády mě unavovalo, zahraničních operací bylo mnoho. Cítila jsem, že potřebuji odpočinek.“

„Obličej byl ještě pěkný. Chemoterapie působí nejen na játra, ale na celé tělo. Začala jsem přibírat, přibírat, přibírat a sama jsem se nepoznávala,“ vzpomíná Nemčíková.


Nechcete to přijmout, byla jsem od 19 let sledována, protože to bylo v naší rodině. Měla jsem pocit, že jsem selhala. Šla jsem se omluvit, že se budu léčit.Zuzana Nemčíková

„Běhala jsem, abych měla vnitřní sílu“

Běhat začala v 50 letech. „Uvědomila jsem si, že mi je 50, hormony pracují jinak, tloutla jsem, rozhodla jsem se, že musím zahušťovat kosti, což můžete i pohybem.“

„I 3. nález jsem si našla sama,“ apeluje Zuzana Nemčíková na samovyšetřování. „To, že jdeme na ultrazvuk nebo na mamo, v březnu to může být čisté, ale v červenci už tam něco může být.“

Podle Zuzany Nemčíkové se o smrti nemluví. „Člověk, když dobře žije, může i dobře umírat. Je s tím vyrovnaný.“

autor: lvb
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.