Mám rád „blbý“ domy. Dnes převládá nechuť k tomu, aby něco převládalo, myslí si architekt Ladislav Lábus

Jsou místa, kam Pražan nerad chodí, protože jsou věnovaná jen turismu, upozorňuje Ladislav Lábus - Foto: Šárka Ševčíková

Jsou místa, kam Pražan nerad chodí, protože jsou věnovaná jen turismu, upozorňuje Ladislav LábusFoto: Šárka Ševčíková

Dobré architektury můžete dosáhnout i s málo penězi, tvrdí uznávaný architekt a děkan Fakulty architektury ČVUT Ladislav Lábus. Jako příklad uvádí lidovou architekturu, která vznikala s maximálním citem a minimem financí.

Jen na architektuře nezáleží, uvědomuje si Ladislav Lábus. Podle jeho mínění se tak můžeme lépe cítit i ve starém domě se špatnými okny a mizernou izolací. „Záleží také na tom, s kým bydlíte,“ připomíná lidský rozměr a uznává, že závidí svým předchůdcům, kteří navrhovali bydlení v domě, kdy ve společnosti nepřevládal individualismus. „Například domy na Vinohradech nekřičí, že se chtějí odlišit od ostatních,“ uvádí příklad. 

 

Rozhovor s architektem a děkanem Fakulty architektury ČVUT Ladislavem Lábusem o současné architektuře a individualitě, o módě zateplování a také o přístupu ke krajině. Moderuje Lucie Výborná.

Vložit na svůj web

Přitom podle jeho slov nejde o umění nebo o řemeslo. „Dnes se nestaví jako v minulosti třeba na Vinohradech. Město tehdy udělalo infrastrukturu a prodalo pozemky stavitelům. V současnosti se staví v rámci developerských projektů,“ srovnává. 

Pro současnou architekturu i společnost je charakteristický požadavek různorodosti – převládá nechuť k tomu, aby něco převládalo. Dominují proto domy, které nechtějí mít nic společného s historií nebo tradicí. „Architekti mají chuť odlišovat se od svých otců,“ zdůrazňuje Ladislav Lábus. 

Čtěte také: Máme „panelákoidní“ společnost. A teď na to doplácíme, myslí si architekt Martin Rajniš

Svobodu projevujeme nekulturním přístupem ke krajině 

„Řádu v architektuře i ve společnosti je čím dál méně. Sleduji jeho hledání v přirozeném světě, kdy vznikaly hezké stavby přirozeně, ne jako počiny velkých architektů,“ tvrdí v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou. 

„Určité věci se v Praze vyčistily. Ale zároveň se město změnilo. Jsou místa, kam Pražan nerad chodí, protože jsou věnovaná jen turismu. Nevím, co bych poradil.“

Ladislav Lábus navíc kritizuje přístup ke krajině. „Dosáhli jsme svobody, ale ta se projevila negativně v krajině. Myslíme si, že žijeme ve svobodě, ale tu projevujeme nekulturním přístupem ke krajině,“ dodává. 

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace