Markéta Mališová: Arnošt Lustig byl zloděj srdcí

Markéta Mališová zavzpomínala na první setkání s Arnoštem Lustigem - Foto: Šárka Ševčíková

Markéta Mališová zavzpomínala na první setkání s Arnoštem LustigemFoto: Šárka Ševčíková

Zítra uplynou dva roky od úmrtí Arnošta Lustiga. I proto byla pondělním hostem Radiožurnálu Markéta Mališová, ředitelka Centra Franze Kafky, která ve vysílání zavzpomínala na tohoto známého spisovatele.

„Arnošt Lustig se ke mně vrací neustále, každý den, protože to byl zloděj srdcí,“ přiznává Markéta Mališová v úvodu rozhovoru. „Vidím jeho oči, gesta, hlas, kterým si získával lidi. A také vidím velmi moudrého člověka. Občas se mi vyjevují některá jeho životní kréda,“ popisuje. 

Markéta Mališová se s Arnoštem Lustigem seznámila v roce 2002. „Probírala jsem se seznamem našich členů a uvědomila si, že jsem se s ním nikdy nesetkala. A tak jsem mu zkusila zavolat do Washingtonu. Sešli jsme se a asi dvě hodiny si povídali u oběda,“ vybavuje si. „Týden poté jsem šla na pracovní schůzku, když mi najednou zavolal s tím, že se stal malér, protože se do mě zamiloval,“ nastiňuje s úsměvem. 

Markéta Mališová ve studiu Radiožurnálu - Foto: Šárka Ševčíková

Markéta Mališová ve studiu RadiožurnáluFoto: Šárka Ševčíková

„Arnošt byl velmi skromný a vždycky si říkal, že by mohl napsat ještě nějakou mnohem lepší knihu,“ uvažuje Markéta Mališová. Arnošt Lustig si podle ní nevěřil, že je skutečně dobrý. 

Jak se projevovalo přátelství s Arnoštem Lustigem, o kterém Markéta Mališová mluví jako o souladu duší, myšlenek a názorů? Proč byl podle ní tento spisovatel dítětem štěstěny? A z jakého důvodu své knihy neustále přepisoval? I to se dozvíte ze záznamu rozhovoru. 

Záznam celého rozhovoru s Markétou Mališovou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace