Martin Škoda: Jsem amatér, který rád vaří

9. březen 2013

Martin Škoda je považován za českého Jamieho Olivera. Se svou kuchařkou dokonce zabodoval v soutěži Gourmand World Cookbook Awards v Paříži. Jak se tento 18letý Jihočech dostal k vaření? A co nejradši vaří k víkendovým obědům? Také na to se ho ptal moderátor Petr Rajchert.

Martin Škoda studuje španělské gymnázium a vaření považuje spíš za zábavu. Přesto se mu povedlo dosáhnout na třetí místo v celosvětové soutěži, konkrétně v kategorii Kuchařská prvotina. „Byla pocta se do pařížského finále vůbec dostat. Sešli se tam nejlepší kuchaři, zatímco já jsem amatér, který rád vaří,“ popisuje své dojmy.

S vařením prý začal už v osmi devíti letech, kdy ho inspiroval televizní pořad známého britského kuchaře Jamieho Olivera. „Začal jsem studenou kuchyní, hlavně saláty. Pak jsem se začal posouvat a zlepšovat se,“ nastiňuje podobu prvních kuchařských pokusů. Rodina ho prý vždy podporovala a pomáhala mu také s uklízením. „Sice jsem tehdy vařil, ale jak to v kuchyni pak asi vypadalo,“ naznačuje s úsměvem.

Oceněnou kuchařku věnoval především svým vrstevníkům. „Jsem zastáncem nenásilných začátků. Důležité je vzbudit zájem,“ zamýšlí se a připomíná, že mladá generace nemá vaření příliš v lásce, což se snaží alespoň trochu změnit.

Martin Škoda má rád hlavně mořské plody, ryby a dá si i dobrý steak. „Rád zkouším nové věci, protože strava by měla být pestrá,“ tvrdí. Na české gastronomii kritizuje především způsob dodávání surovin do maloobchodů. „Nemáme tu kvalitní suroviny. Člověk musí hledat, aby našel například kvalitní mrkev,“ zamýšlí se.

Čtěte také

Kdy naposledy se mu připravované jídlo nepovedlo? Proč si myslí, že se Češi přejídají? I na tyto otázky odpověděl Martin Škoda mezi 10. a 11. hodinou. V závěru rozhovoru navíc poradil, jak připravit jednoduchou polévku z červené řepy.

Záznam celého rozhovoru s Martinem Škodou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.