Martin Škoda: Jsem amatér, který rád vaří

Martin Škoda - Foto:  stránky Martina Škody

Martin ŠkodaFoto:  stránky Martina Škody

Martin Škoda je považován za českého Jamieho Olivera. Se svou kuchařkou dokonce zabodoval v soutěži Gourmand World Cookbook Awards v Paříži. Jak se tento 18letý Jihočech dostal k vaření? A co nejradši vaří k víkendovým obědům? Také na to se ho ptal moderátor Petr Rajchert.

Martin Škoda studuje španělské gymnázium a vaření považuje spíš za zábavu. Přesto se mu povedlo dosáhnout na třetí místo v celosvětové soutěži, konkrétně v kategorii Kuchařská prvotina. „Byla pocta se do pařížského finále vůbec dostat. Sešli se tam nejlepší kuchaři, zatímco já jsem amatér, který rád vaří,“ popisuje své dojmy. 

S vařením prý začal už v osmi devíti letech, kdy ho inspiroval televizní pořad známého britského kuchaře Jamieho Olivera. „Začal jsem studenou kuchyní, hlavně saláty. Pak jsem se začal posouvat a zlepšovat se,“ nastiňuje podobu prvních kuchařských pokusů. Rodina ho prý vždy podporovala a pomáhala mu také s uklízením. „Sice jsem tehdy vařil, ale jak to v kuchyni pak asi vypadalo,“ naznačuje s úsměvem. 

Oceněnou kuchařku věnoval především svým vrstevníkům. „Jsem zastáncem nenásilných začátků. Důležité je vzbudit zájem,“ zamýšlí se a připomíná, že mladá generace nemá vaření příliš v lásce, což se snaží alespoň trochu změnit. 

Martin Škoda má rád hlavně mořské plody, ryby a dá si i dobrý steak. „Rád zkouším nové věci, protože strava by měla být pestrá,“ tvrdí. Na české gastronomii kritizuje především způsob dodávání surovin do maloobchodů. „Nemáme tu kvalitní suroviny. Člověk musí hledat, aby našel například kvalitní mrkev,“ zamýšlí se. 

Čtěte také: O kvalitě potravin mluvil ve vysílání Hosta Radiožurnálu také Pavel Maurer

Kdy naposledy se mu připravované jídlo nepovedlo? Proč si myslí, že se Češi přejídají? I na tyto otázky odpověděl Martin Škoda mezi 10. a 11. hodinou. V závěru rozhovoru navíc poradil, jak připravit jednoduchou polévku z červené řepy. 

Záznam celého rozhovoru s Martinem Škodou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace