Miroslav Bárta, přední český egyptolog

Egyptolog Miroslav Bárta mluvil o společenském vývoji - Foto: Šárka Ševčíková

Egyptolog Miroslav Bárta mluvil o společenském vývojiFoto: Šárka Ševčíková

O Egypt se začal zajímat díky učitelce dějepisu, která ho za trest nechala vypracovat referát o egyptských pyramidách. Dnes patří mezi přední české egyptology. Řeč je o Miroslavu Bártovi, s nímž si v pondělím Hostu Radiožurnálu povídal Jan Pokorný.

„Práce egyptologů je založená na kontinuitě několika generací,“ zdůrazňuje Miroslav Bárta v úvodu rozhovoru s tím, že čeští vědci působí v Egyptě už celé jedno století. „Máme obrovské renomé, a tak si musíme udržet standard,“ uvažuje. Kvalitu badatelské práce podle něj neovlivňuje jen finanční otázka, ale také přístup veřejnosti a politických elit. 

„Musíme vysvětlovat, proč jsou společenské vědy důležité,“ domnívá se Miroslav Bárta. „Hlavní konflikty tohoto světa jsou sociální a kulturní, ale všude slyšíte, že potřebujeme vychovávat technicky založené lidi,“ upozorňuje Miroslav Bárta na paradox. 

Egyptolog Miroslav Bárta nastínil práci českých vědců v Egyptě - Foto: Šárka Ševčíková

Egyptolog Miroslav Bárta nastínil práci českých vědců v EgyptěFoto: Šárka Ševčíková

Jak vlastně vypadají místa, kde bádají egyptologové z celého světa? „Zahraniční expedice mají přidělenou lokalitu v Egyptě a předloží místním plán prací,“ popisuje Miroslav Bárta. „Lokality jsou hlídané policií, jde proto o velmi bezpečná místa s regulovaným vstupem,“ vysvětluje. 

„Když se na Egypt díváme dnes, myslíme si, že existoval jen jeden stát, ale není tomu tak,“ upozorňuje Miroslav Bárta. „Egypt měl několik vzestupů a pádů. Tehdy na jeho území existovaly postupně tři až čtyři státy,“ dodává. 

Proč vidí paralelu se zánikem Egypta v dnešní společnosti? Jak se vlastně Egypt vyvíjel? A proč je zastáncem regionalizace? I to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru. 

Záznam celého rozhovoru s Miroslavem Bártou a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace