Miroslav Karas o Ukrajině: Lží a polopravd je hodně. Musíte umět číst mezi řádky!

21. červenec 2014

Proč nemáme důkazy, které by vysvětlily havárii malajsijského letounu? „Rusko a Západ se dnes opírají o rétoriku. Nikdo nechce zveřejnit, kdo střílel a odkud střela šla, což ale tajné služby při dnešní technice mohly zjistit,“ odpovídá zpravodaj České televize v Moskvě Miroslav Karas. Jak vůbec vypadá práce novináře na Ukrajině? A proč je v Rusku Vladimir Putin oblíbený? Nejenom to přiblížil v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou.

V souvislosti s leteckou katastrofou přibývá spikleneckých teorií, polopravd a lží. Čemu tedy věřit? „Je potřeba dávat si pozor na propagandu a umět číst mezi řádky. Propagandistická masáž je vidět například v ruských sdělovacích prostředcích,“ míní Miroslav Karas, podle kterého tragédie malajsijského letounu nebude v brzké době vyšetřena beze zbytku.

Čtěte také

Na Ukrajině se přesvědčuje o tom, že s proruskými separatisty není jednoduché navázat kontakt. „Jsem vnímán jako západní novinář, a tudíž nejsem vítaný s otevřenou náručí,“ vysvětluje s tím, že mu pomáhá ruština. „Dám se s nimi do řeči, ztratím třeba hodinu, ale výsledek je nakonec dobrý,“ dodává.

Upozorňuje také na skutečnost, že popularita Vladimira Putina po anexi Krymu stoupla na rekordní úroveň. „Pokud Putin zastává názory, jako Ukrajina byla vždycky naše, nemá právo na existenci, to, co děláme, je správné tak je to chápáno jako nastolení pořádku, na který byli v Rusku všichni zvyklí,“ nastiňuje.

Miroslav Karas

Jaké je dnešní Rusko? Jak vypadá práce novináře na Ukrajině? A jak Miroslav Karas vzpomíná na práci v Polsku? I to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. v Hostu Radiožurnálu.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.