Na internetu už není bezpečno. Odborník radí, jak se bránit hackerům

Martin Rehák, odborník na kybernetickou bezpečnost - Foto: Kristýna Hladíková

Martin Rehák, odborník na kybernetickou bezpečnostFoto: Kristýna Hladíková

Představte si, že přijdete ke svému počítači a zjistíte, že nad ním někdo kompletně převzal kontrolu. Vaše soubory zašifroval a nyní hrozí, že pokud nezaplatíte výkupné (nejčastěji v bitcoinech nebo jiné kryptoměně), navždy o ně přijdete. Co uděláte? Odborník na kybernetickou bezpečnost Martin Rehák zdůrazňuje, že tento typ útoku, kterému se říká ransomware, je poměrně častý: „Přibližně jedno procento obětí hackerům zaplatí.“

Odblokování počítače přitom oběti vyjde průměrně na několik stovek dolarů. A jak Martin Rehák upozorňuje, velké společnosti mají v případě útoku v porovnání s běžnými spotřebiteli nezpochybnitelnou výhodu: používají kvalitní zálohovací systémy. „Pouze v případě, že jejich systémy selžou, musí zaplatit,“ dodává odborník. 

Ptáte se, jak se hackeři k vašemu počítači vlastně dostali? Je to jednoduché. Stačí, když kliknete na přílohu nebo odkaz v mailu. „Existují ale produkty, které přílohu otevřou za vás, spustí ji na falešném počítači, a teprve když vidí, že je nebezpečná, dostanete ji do ruky i vy,“ popisuje Martin Rehák. 

Čtěte také: Počítačoví piráti už nechtějí slávu, ale peníze, říkají čeští tvůrci Avastu

Pokud má něco úspěch, zkusí to někdo zneužít 

Internetová kriminalita (i bezpečnost) prošla v posledních 20 letech bouřlivým vývojem. „Ještě před 20 lety byl internet místem pro výměnu informací a setkávání lidi, ne místem pro byznys. To se změnilo – a je jasné, že zločin ekonomickou aktivitu následuje,“ popisuje Martin Rehák. 

Věděli jste, že…
… nejčastějším internetovým útokem jsou krádeže peněz z reklamních systémů? Odhaduje se, že až 80 % peněz na reklamním trhu je ukradeno.

Jak dodává, vždy přitom platí, že čím je konkrétní technologie zajímavější pro spotřebitele, tím je zároveň zajímavější i pro potenciálního útočníka. „Pokud má něco úspěch, víme, že se toho někdo pokusí zneužít,“ dodává. 

Hackerům přitom nahráváme i my sami. Častokrát si prý totiž neuvědomuje, že populární sítě jako například Facebook jsou všechno, jen ne „soukromé“. Cokoliv se na nich tedy objeví, stává se veřejnou informací – a uživatelé s tím musí počítat. 

Nejlepší ochranou je tedy vždy prevence. Důležité je pravidelně aktualizovat svůj operační systém, používat některý z antivirových programů a být opatrný na to, co a kam o sobě na internetu sdílíte. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace