Host Radiožurnálu31. března  2016 v 10:05  

Námluvy, monogamie, homosexualita... V čem se zvířata neliší od lidí?

Homosexuální páry jsou známé například u labutí - Foto: Prokop Havel

Homosexuální páry jsou známé například u labutíFoto: Prokop Havel

Potomci jsou v přírodě základní měnou a devizou, na kterou se vše přepočítává. „Když jdu ven a něco vidím, tak žasnu,“ přiznává reprodukční biolog a autor knihy Když jdou ryby rybařit Jaroslav Petr, který se zajímá o zákonitosti života v přírodě. Takový hraboš prérijní je věrný až za hrob, samice šimpanze si zase odskočí do vedlejší tlupy a počne potomka – i zvířata si zahýbají.

Člověk se vyvinul ze zvířecí říše, proto v přírodě svým způsobem stále vězí. „ To, že máme někoho rádi, zplodíme s ním děti, pro které bychom udělali ledacos, tak to mají i živočichové,“ vysvětluje v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou. 

 

Rozhovor s reprodukčním biologem Jaroslavem Petrem o paralelách mezi zvířecí a lidskou říší a o zákonitostech v přírodě. Moderuje Lucie Výborná.

Vložit na svůj web

Například hraboši prérijní jsou si věrní za hrob – když se samec se samicí potkají, spáří se, tak si na sebe vytvoří stejný návyk, jako mívá alkoholik nebo narkoman. Dokavaď jeden z nich nezemře, tak nejsou schopní vytvořit pár s jiným jedincem. 

A bobr? To je krajinotvorný prvek, postaví hráz a vybuduje si jezero, což ale vyžaduje investici. „Ve chvíli, kdy máte s partnerem dohromady jezero s hrází, tak se nerozvedete a nepůjdete shánět někam jinam jiného partnera,“ vysvětluje s tím, že tento způsob věrnosti je daný majetkem. 

Čtěte také: Alternativní medicína neexistuje. Bylinami se léčí víc lidí než klasickou medicínou, říká David Frej

Monogamie je ale u zvířat vzácná, až na ptáky, kteří jsou přechodně monogamní. Sameček v jednom roce vytvoří pár se samicí, příští sezonu je ale zase věrní někomu jinému. I živočichové si zahýbají – ví se například, že samice šimpanzů si odskočí do vedlejší tlupy a tam počne potomka. 

Jaroslav Petr odpovídal na otázky moderátorky Lucie Výborné - Foto: Prokop Havel

Jaroslav Petr odpovídal na otázky moderátorky Lucie VýbornéFoto: Prokop Havel

A nejsou neobvyklé ani námluvy – pavoučí sameček zabalí do vlákna kořist, nabídne to samičce, ona to rozbaluje, nevěnuje pozornost okolí a sameček se s ní páří. „Jsou dokonce vykukové, kteří balí kamínek nebo to nechávají prázdné,“ říká. 

A jak je to s homosexualitou u zvířat? V přírodě jsou homosexuálové poměrně častí a ukazuje se, že je to i výhodné. Například dva labuťáci si postaví hnízdo důkladněji, než by to dokázal samec se samičkou. 

Tito labuťáci pak do hnízda přilákají samici, spáří se s ní, aby nakladla vajíčka, a pak ji vyženou a o vejce se už stará homosexuální pár. 

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace