Host Radiožurnálu20. června  2017 v 10:17  

Násilí je větší tabu než sex, říká autor dokumentu Z lásky nenávist Romuald Štěpán Rob

Romuald Štěpán Rob - Foto: Luboš Vedral

Romuald Štěpán RobFoto: Luboš Vedral

Pět žen, které zažily psychické i fyzické týrání, promluvilo. A jejich výpověď je drásající. Dokument Z lásky nenávist, na kterém se podílel i Romuald Štěpán Rob, katolický kněz z dominikánského řádu, uvede Česká televize. „Dlouho jsme přemýšleli, jak tento film pojmout, aby problematika, kterou představujeme, byla uvěřitelná,” říká v rozhovoru s Lucií Výbornou.

Autoři dokumentu nakonec zvolili stejnou cestu jako kdysi Claude Lanzmann ve slavném snímku Šoa. Nechali promluvit „přeživší”, v tomto případě tedy ženy, které se staly obětí domácího násilí. A těch se jim přihlásilo opravdu hodně. 

„Nepřekvapilo mě to, Českou televizi ovšem ano. Na výzvu zareagovalo 270 žen, což je v novodobé historii České televize rekord,” říká Romuald Štěpán Rob. 

Týrané ženy nemůžete nikam tlačit 

Byl to právě on, kdo během natáčení s týranými ženami dlouho hovořil a napomáhal tomu, aby se před kamerou skutečně otevřely. A nebylo to prý vždy jednoduché. 

„Násilí je ve společnosti větší tabu než sex. “
ROMUALD ŠTĚPÁN ROB

Natáčíte-li totiž s týraným člověkem - ať už jde o ženu, nebo muže - nemůžete ho nikam tlačit. „Chtít takového člověka řídit je cesta k seberozbití. Životy týraných lidí řídí ten, kdo je týral. Nemůžete se postavit do jeho role, byť v pozitivním smyslu,” vysvětluje muž, který mimo jiné pracuje i jako zpovědník. 

„Chtěli jsme být absolutně otevření. Snímali jsme každý detail, chtěli jsme na diváka přenést vše, co vypovídající ženy zažívaly,” dodává. 

Poslechněte si záznam celého rozhovoru: kliknutím na odkaz v tomto článku nebo v iRadiu. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace