Ohniště, zákoutí i lavička v keřích. Zahrada je koncept složený z detailů, říká zahradní architekt

Jak správně vymyslet design zahrady? - Foto:  pixabay.com

Jak správně vymyslet design zahrady?Foto:  pixabay.com

Zahrada zobrazuje osobnost, intimní prostor majitele, existují ale i vzácné výjimky – když lidé vytváří mezi svými zahradami vrátka, aby jejich děti mohly procházet. A právě taková pomyslná dvířka do kouzelné zahrady se snaží otevírat zahradní architekt Ferdinad Leffler.

Zahrada je v určitém smyslu krajina, která na sebe váže atmosféru kolem nás – remízky a stromy. Pokud se ale nachází v satelitní zástavbě, tak na nic nenavazuje a utváří jakýsi mikrosvět. „Pak se musí dolovat ve vzpomínkách a v tom, co nám na zahradě bude dělat dobře,“ přibližuje Ferdinad Leffler různé přístupy k architektuře zahrad. 

Kriticky nahlíží především na moderní triky jako oblíbené japonské javory v kulatém štěrku. Ty v kontextu japonské zahrady sice mohou vypadat dobře, to už ale neplatí pro satelitní zahrady – tam nemají nic společného s naším prostředím. 

Čtěte také: Splnil si životní sen a na zahradě si postavil kino. Málem ho to stálo manželství

Pokud se člověk dívá na zahradu jako na krajinu a zvolí si jedno téma, jeden celek a jednu atmosféru, tak by neměl udělat chybu. „Chce to koncept, přemýšlet, abychom na zahradě netrávili více času, než je zdrávo,“ vyzdvihuje. 

„Česká louka, český sad, to je to, co patří k nám a na čem se určitě dá stavět. Je potřeba se podívat se na to, v čem nám bylo dobře na babiččině zahrádce, a to zkusit znovu probudit.“
FERDINAND LEFFLER

Práce zahradního architekta je právě otevřít v lidech kouzlo zahrady. „Baví mne, když se mi podaří dvířka majitelům zahrad pootevírat, když je nacházejí,“ přiznává. 

Musí přitom vynaložit určitou dávku psychologie, existují lidé, se kterými si nesedne, pak jsou ale ti, kteří chtějí hledat cestu, neřeší jenom dílčí části. Podle zahrady je také možné vypozorovat, zda je majitel detailista, nebo jednoduše je rád obklopen zelení. 

Malá vodní plocha 

K zahradě patří přírodní voda - Foto:  pixabay.com

K zahradě patří přírodní vodaFoto:  pixabay.com

A sluší zahradní architektuře dominanta? Zajímavá může být třeba lavička v keřích, která lehce prosvítá, naopak problém je 50 různých dominant, které spíše vzbuzují nervozitu, než aby uklidňovaly. „Momenty překvapení, zákoutí, kde můžete být sám se sebou, to mám velmi rád,“ říká. 

Především děti chtějí dovnitř do zahrady, rády objevují, a takové otevřené ohniště v zahradě je například něco jiného než grilování. Jako zastánce přírodní vody a jezírek také připomíná, že srdce zahrady je vodou jasně definované. 

„Děti najednou v zahradě tráví více času, voda je život,“ uzavírá s tím, že zároveň je potřeba dbát o bezpečnost dětí. 

Audio záznam všech rozhovorů si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Lucie Výborná  (lvb), Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace