Host Radiožurnálu20. června  2016 v 10:05  

Osamocená improvizace je trochu smutná, říká Jaroslav Dušek. K úzdravné opeře ho inspiroval příběh Clemense Kuby

Jaroslav Dušek odpovídal na otázky moderátorky Lucie Výborné - Foto: Prokop Havel

Jaroslav Dušek odpovídal na otázky moderátorky Lucie VýbornéFoto: Prokop Havel

„Mnozí z nás, kteří by prošli diagnostikou, tak bychom byli zařazeni do různých poruch,“ podotýká v Hostu Radiožurnálu Jaroslav Dušek, podle kterého si někteří lidé myslí, že jsou normální, a přitom na důležitých místech působí zavilí psychopaté. Ale třeba takoví autisté jsou srdeční lidé, navazují kontakt a chtějí pomáhat. „Je to obráceně, než se dočteme v literatuře,“ dodává.

Po delší době se Jaroslav Dušek vrátil k filmu – zahrál si roli podivína, vyvrhele a blázna, kterému trochu přeskočilo a žije v ústraní. Osmidílný seriál Pustinu popisuje jako takovou zvláštní ságu, sociálním dramatem s přesahem do detektivky. 

 

Rozhovor s hercem Jaroslavem Duškem o opeře L2: Brána života!, o improvizovaném divadle a také o meditaci. Moderuje Lucie Výborná.

Vložit na svůj web

Většinu času ale věnuje divadlu, a jak sám popisuje, podléhat filmové produkci je komplikované, je to také jeden z důvodů, proč přestal točit filmy. „Nevyhovoval mi takový zmatek kolem. Nechci přes den točit a večer hrát divadlo,“ přibližuje. 

Čtěte také: Můj život je tak nabitý aktivitami, že zdaleka nestíhám, směje se Jan Vodňanský

V dubnu mělo premiéru úzdravné operum L2: Brána života! Inspirací k hudebnímu dílu je příběh německého spisovatele Clemense Kuby, který v roce 1981 utrpěl úraz a ochrnul. Pomocí meditace ale dosáhl uzdravení. 

„Když lidí neumějí meditovat, tak kouří, pijí alkohol nebo hodně jedí – zaplňují prázdnotu ve smyslu neschopnosti uvést se do stavu sjednocení s celkem“

„Když jsem četl jeho knihu Na cestě do sousední dimenze, tak mne okamžitě napadlo udělat podle jeho příběhu operu, hudební dílo,“ přibližuje s tím, že jeho příběh velice silný – uzdravil se z diagnózy, která je beznadějná, měl by být na vozíku, ale chodí. 

Na rozhlasové stanici Vltava také vysílá jednou za čas Vizity, a co se týče improvizovaného divadla, tak je rád, když může improvizovat s kolegou a vézt interakci. „Osamocená improvizace je v něčem trošku smutná,“ upozorňuje. 

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu. 

Autor:  Prokop Havel  (prh)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace