Host Radiožurnálu16. prosince  2017 v 10:05  

Osoby bez domova nezabíjí zima, ale podzim a jaro. Nejvíce jim ale chybí naslouchání, myslí si sociální pracovníci

Jak tráví Vánoce lidé bez domova? - Foto: Karim Corban,  CC BY 2.0

Jak tráví Vánoce lidé bez domova?Foto: Karim Corban, CC BY 2.0

Teploty venku se pohybují mírně nad nulou, k zimním měsícům samozřejmě patří také sníh. Pro někoho před Vánoci idyla, pro lidi bez domova začíná každoroční boj o přežití. V tomto boji jim pomáhá také spolek Naděje.

„Zimní období směřuje hlavně k ochraně zdraví a života lidí bez domova,“ souhlasí Aleš Strnad, vedoucí terénního programu organizace Naděje Praha. Je to pro ně ale nejnáročnější období v roce? 

„Hodně rizikové je období přechodu z teplejšího do chlanějšího a přelom zimy a jara. Lidem bez domova, vysíleným zimním obdobím, přestává organismus fungovat a dochází ke zhoršení zdravotního stavu,“ vysvětluje Strnad. 

„Je to paradox. Nejvíce lidí umírá před zimou a po zimě. Potkávám je na ulici a říkám si, jak v těch mrazech mohou přežít, drží se celou zimu a pak přicházejí zprávy že zemřeli v dubnu, květnu,“ doplňuje Gabriela Sčotková, vedoucí azylového domu pražské Naděje. 

„Někdy stačí naslouchání, lidé bez domova jsou často limitováni nedostatečnými sociálními vazbami a nepřichází moc do kontatku s jinými osobami než uvnitř té komunity bez domova. Vstup jakékoli osoby z majority může přinášet určitý impuls. Naslouchání a vztah člověk k člověku je důležitý. Radost může být i z maličkosti, nemusí to mít vazbu k materiální pomoci.“
Aleš Strnad, vedoucí terénního programu pro lidi bez domova

Bezdomovectví v sobě má pejorativní nádech, často sklouzává k vulgarismům z části majority. „Označení ‚lidé bez domova‘ pořád obsahuje slovo lidé a měli bychom na tyto osoby nahlížet jako na lidi,“ říká Strnad. „Označení ‚osoba bez přístřeší‘ mi evokuje věc,“ zlobí se Sčotková. 

„Nemyslím si, že lidé bez domova jsou šťastní, ale v nějaké fázi mohou být spokojení,“ říká Sčotková. Problém vidí také v zadluženosti lidí bez domova. „Ve finále jim zbyde skoro stejná částka jako když jsou na dávkách hmotné nouze.“ 

Autor:  Štěpán Pokorný  (špo)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace